Tisícky bledúľ tešia turistov v Jovsianskej hrabine

Pohľadom na tisícky rozkvitnutých bledúľ jarných karpatských sa kochajú v týchto dňoch návštevníci Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Jovsianska hrabina. Ide o najväčšiu lokalitu s výskytom týchto zákonom chránených kvetov na Slovensku.

13.03.2014 06:00
SR Jovsa bledule jarné karpatské KEX Foto: ,
Bledule lákajú aj malých turistov - môžu na ne však len pozerať.
debata

Kvitne skôr

Bledule začali pod vplyvom teplého počasia kvitnúť tento rok oproti vlaňajšku o niekoľko týždňov skôr. Botanik zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ladislav Palko informoval, že prvé kvety bledúľ spozoroval na území Jovsianskej hrabiny pri Zemplínskej šíravy už začiatkom februára. V minulom roku sa tam začali objavovať až v prvých marcových dňoch.

Pohľadom na rozkvitnuté bledule jarné karpatské... Foto: TASR, Roman Hanc
SR Jovsa bledule jarné karpatské KEX Pohľadom na rozkvitnuté bledule jarné karpatské (Leucojum vernum subsp. carpaticum) sa kochajú v týchto dňoch návštevníci Jovsianska hrabina.

Originálna bleduľa

Známy posol jari zo Zemplína je zaujímavý svojou početnosťou, ale aj farebným prevedením v porovnaní s ostatnými druhmi. „Bleduľa jarná karpatská sa líši od bledule jarnej tým, že v jej populácii prevládajú dvojkvetové jedince, ktoré majú okraje lupienkov pokryté žltými škvrnami. Bleduľa jarná má zelené škvrny,“ vysvetlil Palko.

Trhanie prísne zakázané

Známa prírodná lokalita na východe Slovenska, ktorá sa rozprestiera na ploche 260 hektárov, je v týchto dňoch už tradične pod drobnohľadom ochranárov. Návštevníkom NPR pripomínajú, že trhanie týchto kvetov, ako aj všetkých ostatných rastlín, je na území Jovsianskej hrabiny zakázané. Vzťahuje sa na ňu totiž najvyšší, piaty stupeň ochrany.

Poslovia jari rozžiarili prírodu Jovsianskej... Foto: TASR, Roman Hanc
SR Jovsa bledule jarné karpatské KEX Poslovia jari rozžiarili prírodu Jovsianskej hrabiny.

Pokochajte sa nimi, kým môžete

„Ľudia sú však disciplinovaní, problémy s vytrhávaním rastlín tu v posledných rokoch neevidujeme,“ poznamenal botanik. Prírodnú rezerváciu pri Zemplínskej šírave budú podľa jeho slov zdobiť rozkvitnuté bledule približne ešte desať dní.

debata chyba
Viac na túto tému: #bleduľa jarná karpatská #Jovsianska hrabina