Stará pastierska koliba pri Hriňovej sa premení na turistickú útulňu

Uchovať pamiatku tradičnej ľudovej architektúry a zároveň podporiť rozvoj turizmu v Podpoľaní chce mesto Hriňová rekonštrukciou chátrajúcej bývalej pastierskej koliby v lokalite Javorinka na turistickú útulňu.

14.04.2015 15:00
debata

Na tento projekt, nazvaný Zbojníckym chodníkom, získala Hriňová grant dvetisíc eur z grantového programu Zelené oázy Nadácie Ekopolis, ukončený má byť do septembra.

„Staré pastierske koliby, ktoré tu máme po lazoch a sú zaujímavým architektonickým javom, pomaly miznú. Chceme jednu z nich zachrániť a hoci už nikdy nebude slúžiť pastierom, našli sme jej novú funkciu a urobíme z nej turistickú útulňu. Nepôjde o nič extra, vnútri budú drevené lavice na prespatie a tiež skrinka s informáciami o miestnej pastierskej kultúre a zbojníctve a pred kolibou posedenie,“ povedal Michal Machava z projektového oddelenia hriňovskej radnice.

Na rekonštrukcii koliby chce mesto spolupracovať s dobrovoľníkmi a občianskymi združeniami, organizovať bude štyri až päť brigád. Prvá je naplánovaná na 23. apríla, opravovať sa má najprv strecha koliby.

Kamennú kolibu so šindľovou strechou na južnom bočnom hrebeni Zadnej Poľany Javorinka si mesto Hriňová zobralo do dlhodobého prenájmu od súkromného vlastníka za symbolické nájomné.

V budúcnosti by chcelo opraviť aj ďalšie, závisieť to bude od dohôd s vlastníkmi. „Boli by sme radi, keby sme boli vzorom aj pre iné obce v okolí, kde majú staré pastierske koliby. Tieto unikátne prvky Podpoľania by sme mali zachovať,“ dodal Machava.

debata chyba
Viac na túto tému: #Koliba #Podpoľanie #Hriňová