Nepál po otrasoch otvoril poškodené pamiatky. UNESCO dvíha varovný prst

16.06.2015 13:00
Nepál, pamiatky, UNESCO, turisti, zemetrasenie,
Nepálske úrady vraj prijali opatrenia na zaistenie bezpečnosti. Autor: ,

Nepál napriek varovaniam expertov znovu otvoril šesť zo siedmich pamiatok zaradených na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré poškodili dve silné zemetrasenia. Tie zasiahli krajinu 25. apríla a 12. mája.

Nepálske úrady dúfajú, že týmto spôsobom nalákajú späť do krajiny zahraničných turistov, napísala agentúra AP.

Silné otrasy si vyžiadali viac ako 8 700 mŕtvych a spôsobili značné škody na státisícoch budov, vrátane dávnych chrámov, palácov a ďalších historických pamiatok obľúbených medzi turistami.

Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) minulý týždeň vyjadrila obavy z plánovaného znovuotvorenia pamiatok a apelovala na turistov, aby boli mimoriadne opatrní a aby návštevu starostlivo zvážili.

„Vyzývame ľudí, aby prišli do Nepálu na dovolenku, a pomohli tak v obnove krajiny,“ vyhlásil minister turistiky Kripasur Šerpa.

Nepálske úrady vraj prijali opatrenia, ktoré majú zabezpečiť, že návšteva týchto pamiatok bude pre turistov bezpečná.

Pre turistov budú vraj v niektorých lokalitách k dispozícii ochranné prilby a tiež ukazovatele a sprievodcovia, ktorí ich povedú bezpečnými prehliadkovým trasami, aby sa stavby ďalej nenarušovali.

Nepálčania dávajú Káthmándú po zemetraseniach...
Nepálčania dávajú Káthmándú po zemetraseniach dokopy. Autor: SITA/AP, Niranjan Shrestha

Pri otrasoch pôdy sa zničilo vyše 740 historických budov a na ich obnovu bude potrebných najmenej 18 miliónov dolárov, oznámili úrady.

Nepál každý rok navštívi asi 800-tisíc zahraničných turistov a vláda sa obáva, že ho zemetrasenie pripraví o nemalé zisky z turistického ruchu v tejto himalájskej krajine.

#turisti #pamiatky #UNESCO #Nepál
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku