Vyberte si kemp blízko vášho domova. Čím menej času strávite v aute, tým skôr sa ocitnete v náručí prírody a váš relaxačný víkend sa môže začať. Cieľom predsa nie je sedenie za volantom, ale oddych. Navyše, v prípade zlého počasia nebude vaša upršaná cesta späť v premočenom oblečení trvať celú večnosť.
Pokiaľ nejdete do oficiálneho táboriska, dobre si overte, či je na mieste povolené stanovať. Do kempu sa snažte doraziť čím skôr. Keďže tam nie sú dopredu rezervované miesta ako v hoteli, kto prv príde, ten si vyberie najlepší kút.
Ak sa chystáte cez víkend aj na túru, dobre si skontrolujte výbavu. Okrem zabalenia oblečenia do každého počasia – keďže na sklonku leta bývajú noci chladnejšie a môže sa znenazdajky aj rozpršať – si pred cestou vyskúšajte turistické topánky a preverte, či nemajú trhliny. Pokiaľ ste si kúpili nové, nezabudnite ich poriadne rozchodiť. Rovnako, ak máte nový stan, skúste ho poskladať ešte doma. Nie každá konštrukcia sa totiž rozloží akoby mávnutím čarovného prútika. Predídete tak hodinám nervózneho bojovania s plachtami a kovovými tyčkami, ktoré budú robiť všetko preto, aby vám znepríjemnili život. A nezabudnite si ani kladivo na upevnenie bočných lán k zemi.
Počas kempovania obmedzte internet a telefón. Na prvý pohľad sa to zdá ako banálne a ošúchané odporúčanie, no zvlášť to platí pre kratšie víkendové pobyty. Pár hodiniek na sociálnej sieti a pri kontrolovaní mailov sa v desiatich dňoch pobytu pri mori ľahko stratí spolu s obláčikmi na letnej oblohe. Stodvadsať minút zdieľania fotografií, písania si s priateľmi a čítania správ však počas víkendu znamená veľa a vy ľahko prídete o očarujúci západ slnka, ktorý od zajtra môžete sledovať už len v televízii.
Podobné je to aj s hudbou. Obľúbené pesničky nám znejú cestou vlakom, pri šoférovaní aj počas varenia. Cez táborový víkend si doprajte úplnú zmenu – dajte prednosť zvukom prírody a rozhovorom s rodinou či priateľmi. Váš pobyt „za hranicami všedných dní“ tak prinesie ešte viac relaxu a možnosť odstrihnúť sa od všednosti.
V kempe nerobte nič. Doslova. Alebo robte len to, čo vás naozaj teší a pri čom sa budete cítiť uvoľnene. Nemusíte hneď po príchode do táboriska zháňať drevo na oheň, bežať do miestnych minipotravín dokupovať zeleninu, ktorú ste zabudli pribaliť pred odchodom, alebo úzkostlivo strážiť, aby sa deti nezablatili pri hre na schovávačku medzi stromami.
Rovnaké pravidlo platí tiež pri varení. Aj keď je príprava jedla váš koníček a nič nechutí lepšie ako kotlíkový guláš s arómou pravého dymu, jeho príprava pre viacero stravníkov a navyše „v bojových podmienkach“ zaberie aj pol dňa. Rodina sa počas dvoch dní zaobíde bez varenej stravy, len s instantnou polievkou, paštétou na chlebe a špekáčikmi s kečupom. Využite čas oddychu a pokoja na maximum.
Na konci vášho táborového víkendu nezabudnite odniesť všetky odpadky a pre istotu majte pripravené aj vlastné vrecia – verejné kontajnery môžu byť beznádejne preplnené.
Kempy a miesta na stanovanie na Slovensku
Prešovský kraj:
autokemping Chminianska Nová Ves
Košický kraj:
Žilinský kraj:
Športovo-rekreačné zariadenie Drienok
Camping Mara Liptovský Trnovec
Banskobystrický kraj:
Trenčiansky kraj:
Trnavský kraj:
Autokemping Thermalpark Dunajská Streda
Bratislavský kraj:
Nitriansky kraj:
Rekreačné Zariadenie Margita – Ilona
Zdroj: Stanuj.sk