Lyžiari, pozor! Deti do 15 rokov budú povinne jazdiť na svahoch s prilbou

Deti do 15 rokov budú na lyžiarskych svahoch jazdiť iba s prilbou. Vyplýva to z novely zákona o Horskej záchrannej službe, ktorú v stredu schválil parlament. Ministerstvo vnútra návrhom reaguje na narastajúci počet úrazov.

01.10.2015 12:00
debata

Prilby budú povinné pre mladých lyžiarov aj snoubordistov. Deti do 15 rokov budú musieť mať na sebe reflexný odev alebo reflexné prvky, poslanci schválili pozmeňujúci návrh podpredsedníčky parlamentu Eriky Jurinovej (OĽaNO). Pôvodne novela predpokladala reflexné prvky pre deti do 6 rokov.

Novela prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu poslancov Smeru rozširuje tiež územnú pôsobnosť Horskej záchrannej služby o ďalšie horské oblasti, a to Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysuckú vrchovinu, Kysucké Beskydy a Moravsko-sliezske Beskydy. V týchto horských oblastiach sa podľa predkladateľov zvyšuje turistický ruch a s ním rastú aj počty úrazov návštevníkov hôr.

Návrh komplexným spôsobom spresňuje a dopĺňa úlohy Horskej záchrannej služby. Upravuje aj povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľov lyžiarskych tratí a prevádzkovateľov lanoviek. Do textu zákona sa dostali aj povinnosti osoby, ktorá sa nachádza na lyžiarskej trati. Lyžiar, napríklad, nesmie bezdôvodne stáť na zúženej či neprehľadnej časti lyžiarskej trate. Ak lyžiar spadne a ak je to možné, je povinný miesto urýchlene opustiť.

V novele sa tiež navrhuje, aby rodinní príslušníci po zomrelom v horách neboli povinní hradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa tohto zosnulého týkali. Dôvodom je, že vymáhať tieto pohľadávky od pozostalých je podľa rezortu vnútra neetické. Ide asi o 18 prípadov roč­ne.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #svah #lyžovačka #reflexné prvky #lyžiar