Nový atlas, ktorý vznikal niekoľko rokov, vyšiel v troch jazykových mutáciách, v poľštine, slovenčine i angličtine. Po prvýkrát ho predstavili v Tatranskom parku narodowom v poľskom Zakopanom, kde sa stretli aj jeho tvorcovia.
Atlas Tatier je rozdelený podľa jednotlivých tém do siedmich častí, a to Tatry ako fyzickogeografický región, Klíma, Vodstvo, Geologická stavba a podzemné vody, Reliéf, Pôdy a Typy prírodného prostredia. Jeho vytvorenie si vyžadovalo úzku spoluprácu odborníkov z obidvoch strán hranice.
„Je to veľmi hodnotná publikácia, ktorá vyšla v rámci celých Tatier, takže na nej spolupracovali aj slovenskí vedci a odborníci, každý za svoju vednú oblasť,“ uviedla Sedláková. Pri jeho koncipovaní pomáhali odborníci z Poľskej spoločnosti priateľov vied o Zemi, zo Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u.
Témy sú prezentované v mapových listoch a boli zoradené od všeobecných po podrobné. Atlas Tatier – neživá príroda poskytuje inšpiráciu vedcom pre ďalšie výskumy a bude podľa Sedlákovej hodnotným poznatkom pre každého záujemcu o Tatry.