Neznáme Pieniny: Vydajte sa na cestu minerálnych prameňov

, 06.07.2016 07:00
pramen, spis,
Každý prameň má svoje špecifické účinky. Autor:

Aj počas dovolenky sa dajú spoznávať krásy okolia. Kto príde do Pienin, má možnosť navštíviť niektorý z osemdesiatich prameňov s rôznou výdatnosťou a s rôznym minerálnym zložením.

Najnavštevova­nejšími sú tie, ktoré sú známe z histórie a využívajú sa na kúpeľnú liečbu. Patria k nim pramene vo Vyšných Ružbachoch, Smerdžonka v Červenom Kláštore, Ľubovnianske kúpele či prameň sv. Jána na hore Zvir v Litmanovej. Prameň Sulinka v obci Sulín poslúžil dokonca aj pri liečbe rakúskej cisárovnej Alžbety Bavorskej, známej po celom svete ako Sissi.

Dvanásť minerálnych prameňov prešlo značnou revitalizáciou a spojila ich atraktívna turistická trasa. Celý projekt revitalizácie prameňov si vyžiadal investíciu vyše 87-tisíc eur.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny využila na projekt zdroje z programu slovensko-švajčiarskej spolupráce cez nadačný fond.

Cestu minerálnych prameňov tvorí dvanásť prameňov v jedenástich obciach – Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy.

Na projekte spolupracovala oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny s Inštitútom pre krajinu a životné prostredie pri Vysokej škole technickej v Rapperswile, ktorý sa zameriava na analyzovanie prírodného prostredia a vypracovávanie koncepcií a stratégií ekoturizmu.

„Cieľom bolo, aby trasa propagovala a spájala pramene, ktoré sa dajú využiť pri liečení rôznych ochorení,“ hovorí Erika Šalátová, výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš Pieniny.

Predstavujeme jednotlivé zástavky podrobne

Bajerovce – prameň Voňačka – tráviaca sústava

Prírodná mineralizovaná voda s obsahom uhlíka, vápnika a síry. Pri pravidelnom pitnom režime priaznivo ovplyvňuje trávenie a pravidelné teplé kúpele pôsobia proti reumatizmu. Aj preto sa v minulosti v tejto obci uvažovalo o zriadení kúpeľného domu s balneoterapiou využívajúcou tunajšie bahno. Prameň sa nachádza v Prírodnej rezervácii Valalská voda.

Červený Kláštor – prameň Smerdžonka – kožné choroby

Stredne mineralizovaná prírodná liečivá voda s obsahom minerálnych látok a solí, najmä síry, sodíka, horčíka a vápnika. Jej liečivé účinky sú známe už od 14. storočia, keď ju odporúčali piť mnísi pri nechutenstve a problémoch tráviaceho traktu. Využíva sa na liečbu kožných ochorení (psoriáza, kožné ekzémy, akné a iné), ale aj chorôb pohybového aparátu, chorôb dýchacích ciest, onkologických, neurologických a duševných chorôb. Využitie má aj v balneoterapii pri čiastočných aj celotelových kúpeľoch.

Forbasy – prameň Ščava – pečeň

Prírodný uhličitý minerálny prameň s obsahom sodíka, vápnika, horčíka, mangánu a železa. Voda je vhodná na pitné kúry zamerané na očistenie a prepláchnutie organizmu. Pitné kúry sa odporúčajú pri chronických žalúdočných problémoch, chronických zápaloch obličiek, predchádzaniu nedostatku vápnika, nechutenstve, chorobách pečene a pankreasu.

Hniezdne – reumatizmus – prameň Švabľovka

Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom síry, uhlíka a vápnika. Pri týchto sírnych prameňoch vznikli v 19. storočí vaňové kúpele, ktoré žiaľ zanikli počas druhej svetovej vojny. V kúpeľoch bolo 15 vaní, do ktorých sa zohrievala voda. Kúpele poskytovali jednoduché, ale účinné liečebné kúry pri reumatických chorobách.

Hraničné – Ščava – pankreas

Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom sodíka, vápnika, horčíka, uhlíka a dusíka. Je vhodná na pravidelný pitný režim a pitné kúry zamerané na očistenie a prepláchnutie organizmu. Pitné kúry pomáhajú pri liečbe chronických ochorení tráviaceho traktu, obličiek, pečene a pankreasu. Zmierňujú bolesti kĺbov, chrbta a krku.

Lacková – prameň pod Kalváriou – obličky

Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom najmä vápnika a uhlíka. Vhodná na pitné kúry podporujúce okrem iného aj liečbu nechutenstva, nedostatku vápnika, chronických zápalov dýchacích ciest, obličiek a močovodov a pod.

Prameň pod Kalváriou v Lackovej prečisťuje...
Prameň pod Kalváriou v Lackovej prečisťuje obličky. Autor: Matej Zamkovsky

Kneipp terapia (šliapací kúpeľ):

Liečba založená na pôsobení teplotného rozdielu (tepla a chladu). V tomto prípade medzi studenou vodou a rýchlym pohybom – chôdzou, cvičením. Chlad energiu odoberá a teplo energiu odovzdáva. Výsledkom je dráždenie nervových zakončení (termoreceptorov), ktoré sa prejavuje pocitom uvoľnenia. Terapia pozitívne pôsobí na krvný obeh, metabolizmus, prekrvenie končatín a vedie k otužovaniu. Je vhodná pri bolestiach hlavy a na uvoľnenie členkov a kĺbov nôh po námahe.

Legnava – nechutenstvo – prameň Ščava

Prírodná stredne mineralizovaná voda s obsahom vápnika, horčíka, železa a uhlíka. Kvalitou patrí medzi jedny z najlepších vôd v regióne. Aj preto bola táto lokalita v minulosti vytypovaná ako rekreačná oblasť v súvislosti s kvalitou minerálnej vody, ako aj nenarušeným prírodným prostredím. Voda pozitívne ovplyvňuje funkciu srdcového svalu a svalov pohybovej sústavy. Pravidelný pitný režim priaznivo pôsobí na organizmus a pomáha pri liečbe nechutenstva či močových kameňoch.

Litmanová – prameň sv. Jána Krstiteľa – duša

Voda je živel, ktorej Stvoriteľ dal veľkú moc, moc života, ale aj smrti. Prameň vody a jej užívanie s vierou je znakom toho, že vo vode môže byť zničený môj starý život, môj hriech, ale aj moja choroba a slabosť. Každý, kto vo viere užíva túto vodu, môže zažiť zázrak Božieho uzdravujúceho dotyku. Nech voda z prameňa svätého Jána Krstiteľa je pre každého pútnika prameňom znovuzrodenia a obnovenia vo Svätom Duchu.

Ľubovnianske kúpele – prameň Andrej – svalová sústava

Prírodná stredne mineralizovaná voda. Je najbohatším zdrojom prírodného horčíka na Slovensku. Horčík je minerál, ktorý blahodarne pôsobí na srdce a svalovú sústavu. Voda obsahuje aj vápnik, sodík a kremík. Odporúča sa piť pri chorobách žalúdka, čriev, obličiek, pečene, dýchacích a močových ciest a pri niektorých ženských a nervových poruchách. Pôsobí proti vyčerpanosti. Prvé kúpeľné domy tu stáli už v roku 1887.

Sulín – prameň Sulinka – žalúdok

Prírodná minerálna voda s obsahom sodíka, horčíka, vápnika, lítia a prírodného oxidu uhličitého. Využíva sa pri málokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pomáha pri liečení cukrovky (diabetes melitus) a dny (artritis urica).

Pred prvou svetovou vojnou sa vyvážala do viacerých krajín ako Dalmácia, Sedmohradsko, USA a Kanada. Pomocou pltí sa prevážala až do poľských prístavov v Pobaltí. O jej jedinečných vlastnostiach a kvalite svedčí aj fakt, že si ju odtiaľto nechávala voziť aj samotná rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská, ktorej podobizeň je dodnes na etiketách fliaš.

Vyšné Ružbachy – srdce – prameň lásky a prameň zabudnutia

Pramene obsahujú uhľovodíkovú, vápenato-magnéziovú, uhličitú a stredne mineralizovanú vodu. Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy. Taktiež pri liečení reumatických, zažívacích, kožných, pľúcnych a srdcovo-cievnych chorôb.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #liečivé účinky #Pieniny