Medvede turistov lákajú, chodia ich pozorovať

O pozorovanie medveďov, ako aj iných zvierat vo Vysokých Tatrách, majú záujem predovšetkým zahraniční turisti, najčastejšie z Veľkej Británie. Podľa Pavla Majka, riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP), ktorá takúto službu ponúka, sa ročne podarí zorganizovať zhruba desať pozorovaní so sprievodcami zameraných predovšetkým na medvede.

11.09.2016 14:00
debata

„Vidím v tom tú pridanú hodnotu národného parku, keď záujemca môže vidieť v prirodzenom teritóriu daný živočíšny druh vo svojom domove, bez toho, aby sme zviera vyrušovali. Je to iné, vidieť ho v zoologickej záhrade za mrežami a takto vo svojom prirodzenom prostredí,“ povedal Majko. Takýmto spôsobom podľa jeho slov funguje mnoho afrických národných parkov.

V rámci roka pozorovania medveďov štartujú v jarných mesiacoch, no častejšie sú v období dozrievania lesných plodov. „V auguste sme mali dve pozorovania, medvede však možno pozorovať aj teraz, keď sa pripravujú na zimný spánok,“ uviedol Majko.

Kým v Afrike ponúkajú národné parky pozorovanie zväčša z vozidiel, v Tatrách ide o pešiu turistiku. Sprievodcovia z TANAPu ukazujú záujemcom tiež vzácne druhy fauny a flóry, turisti okrem medveďov chodia pozorovať aj kamzíky, svište či dravce. Možnosť prihlásiť sa na takéto pozorovanie ponúka Správa TANAPu prostredníctvom e-mailovej adresy stanap@sopsr.sk.

Zhruba tri roky sa organizovaniu pozorovania prírody a vtáctva venuje aj environmentalista Ján Dobšovič. S myšlienkou založenia cestovnej kancelárie s takýmto zameraním sa pohrával už dlhšie, v roku 2011 sa mu tento projekt podarilo zrealizovať, využíva pri tom svoje dlhoročné dobrovoľnícke skúsenosti.

„Sústredíme sa práve na oblasť, kde je počet medveďov vyšší, nejde však o nič nebezpečné. Niektorí ľudia to nazývajú prechádzkou safari. Keďže ide o národný park, nemôžeme tam chodiť s autami, a tak si vyberáme miesta, odkiaľ je dobrý výhľad. Chodíme tam pešo, čo predstavuje asi dve hodiny cesty, ale boli sme tam už aj na bicykloch,“ povedal Dobšovič.

Medvede podľa jeho slov pozorujú pomocou kvalitnej pozorovacej techniky. „Pozorujeme ich vo voľnej prírode, nie niekde pri kontajneroch, a sledujeme, ako sa správajú v prírode,“ dodal.

Podľa Dobšoviča je pozorovanie medveďov a celkovo prírody a vtáctva turistikou, ktorá sa nerobí vo veľkých počtoch, a ide tu o propagáciu ochrany prírody. „Pozorujeme ich nad hornou hranicou lesa. Vzhľadom na to, že pozorovanie realizujeme pomocou kvalitnej techniky a teda z diaľky, nie je to nebezpečné. Ani prírodu neohrozujeme nadmerným vyrušovaním, pozorujeme ich z turistického chodníka. Preto o nás medvede nevedia, ide o pozorovanie na vzdialenosť 500 až 1 500 metrov,“ vysvetlil.

Aj podľa jeho slov majú o pozorovanie skôr záujem zahraniční turisti. „Všetko záleží od počasia, začíname s pozorovaním, keď sa roztopí sneh, a končíme s napadnutím snehu, je to však z roka na rok rozdielne,“ skonštatoval environmentalista, ktorý organizuje pozorovania medveďov na niekoľko hodín pre hostí v Tatrách, ale aj zájazdy s presným termínom, keď sa s ich účastníkmi vyberie do terénu viackrát.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #TANAP #medvede