Roklina Kyseľ v Slovenskom raji je už zatvorená, v lete bude však ferrata dlhšia

Do rokliny Kyseľ, ktorú v polovici augusta po 40 rokoch sprístupnili verejnosti, sa už turisti v tomto roku nedostanú. Ide o jedinú roklinu, ktorá sa počas zimy uzatvára, otvoria ju opätovne až v polovici júna.

08.11.2016 06:00
Dôchodcovia, turistika Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Dôvodom jej zatvorenia je ochrana prírody. Roklina bola štyridsať rokov pre človeka zatvorená, žila si svojím životom, preto k nej musíme pristupovať citlivejšie ako k ostatnému prostrediu,“ uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Milovníci turistiky tak môžu túru v tejto rokline absolvovať len v období od 15. júna do 31. októbra.

Roklina Kyseľ potrebuje podľa Dražila regeneráciu, dôležitá je podľa neho aj ochrana fauny a vzácnych biotopov. Pre verejnosť bola uzatvorená po ničivom požiari v 70. rokoch minulého storočia. Od jej sprístupnenia v podobe ferraty, teda železnej cesty, v auguste tohto roka, ju už však navštívili tisícky turistov.

„Je to prekrásny kút Slovenského raja, ktorý posledných štyridsať rokov vytvárala len príroda sama. Pre nás je podstatné ukázať ľuďom pravú, nefalšovanú divočinu aspoň na krátky čas v roku bez toho, aby došlo k jej poškodeniu,“ uviedol riaditeľ národného parku.

Návštevníkov Slovenského raja upozorňujú na zákaz vstupu do ferraty viaceré tabule. V prípade porušenia zákazu hrozí turistom pokuta podľa návštevného poriadku vo výške 66 eur.

Náučný chodník umožnil turistom podľa Dražila v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom obdivovať a zažiť divokú prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia.

V budúcom roku bude ferrata dlhšia o 100 metrov. „Budeme tam dávať ďalšie technické zariadenia, ferratové prvky, a to na miestach, kde ľudia vybočovali z optimálnej trasy. Zabezpečíme to, aby nezošliapavali okolité brehy, a chceme tiež návštevníkom uľahčiť prístup,“ vysvetlil Dražil.

Od začiatku novembra už v národnom parku nie je možné ani splavovanie rieky Hornád, zákaz platí do 31. mája.

Išlo o novinku uplynulej letnej sezóny. Vodáci mohli po rokoch opäť splaviť 11,75 kilometra dlhú vodnú cestu z Hrabušíc do Čingova v jednej z najatraktív­nejších častí národného parku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský raj