Chystáte sa na lyže? Prinášame vám prehľad vybraných zimných stredísk

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry nezostane ani tento rok nič dlžné svojej povesti topstrediska a prichádza s novinkami, so zlepšeniami a s významnými investíciami, akou je napríklad nová 15-miestna lanovka na južnej strane Chopku. Oficiálny štart zimnej sezóny v Jasnej pod názvom Winter Music Opening je naplánovaný na 3. decembra.

16.11.2016 07:00
hory, zima, sneh, lyžovačka, lyžovanie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

1.
Lyžiari, ktorí na Chopok prichádzajú zo smeru Banská Bystrica a Brezno, budú mať túto sezónu svoje obľúbené lyžiarske stredisko oveľa dostupnejšie. Komplikované prestupy z lyžiarskych vlekov a zo sedačkovej lanovky na kabínkovú sú už minulosťou. Trasa 15-miestnej lanovky, ktorá jazdí z polovice kopca na jeho vrchol, teda v úseku Kosodrevina – Chopok, bude nadpojená o novú 15-miestnu lanovku už od nástupného miesta Krupová. Úsek 15-miestnej lanovky na novej trase Krupová – Kosodrevina posilní dopravu práve pre návštevníkov parkujúcich v nižšie položenej a ľahšie dostupnej lokalite Krupová. Vďaka tomu sa lyžiari komfortne vyvezú po celej dĺžke trasy až na Chopok dvoma za sebou nadväzujúcimi 15-miestnymi lanovkami.

2.
Prepravná kapacita 1,2 km dlhej novej 15-miestnej lanovky je 2 800 os./h. Údolná stanica lanovky je v nadmorskej výške 1 084 m a vrcholová v 1 488 m n. m. Deväť podpier a 404-metrové prevýšenie zo stanice Krupová do stanice Kosodrevina prekonávajú kabínky pri dopravnej rýchlosti 6,0 m/s za 4,83 minúty. Náklady na výstavbu sa vyšplhali na 11,6 milióna eur. 15-miestna kabínková lanovka od svetového výrobcu firmy Doppelmayr bude v prevádzke od druhej polovice decembra.

3.
Pri nástupnom mieste Krupová sa lyžiari môžu počas lyžovačky zohriať a občerstviť v novom aprés-ski bare. Sneh na Chopku garantuje systém technického zasnežovania, ktorý sa rozšíri o 3,4 km na južnej strane a o 0,9 km na severnej strane Chopku. Komfortnejšiu lyžovačku na prepojených svahoch zabezpečia nové snežné zábrany, nové bezpečnostné siete či terénna úprava strmších úsekov na zjazdovej trati na Jeleňom grúni.

4.
Na štyroch nástupných miestach na severnej aj južnej strane Chopku budú pre lyžiarov inštalované zobrazovače čakacích dôb na lanovky. Zlepšenie úpravy zjazdoviek snežnými pásovými vozidlami (SPV) v lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry zabezpečí technologická inovácia v podobe profesionálneho softvéru SNOWsat. Systém riadenia s meraním hĺbky snehu a jeho vývoja v celom lyžiarskom stredisku je založený na satelitnom určovaní polohy SPV. SNOWsat takýmto spôsobom zvyšuje účinnosť SPV na zjazdovke a takisto ich monitorovanie znižuje spotrebu paliva, ale hlavne šetrí sneh na zjazdovkách, pretože ho SPV pomocou inteligentného programu vie efektívne rozhrnúť na požadovanú hrúbku.

5.
V spolupráci s OOCR LIPTOV stredisko naďalej zvyšuje kvalitu a rozsah regionálnej siete skibusov, a to v záujme rozširovania tradície využívania tejto formy prepravy do strediska. Vzhľadom na pozitívne ohlasy na zabezpečenie kyvadlovej dopravy počas Svetového pohára žien v Jasnej z marca tohto roku, je stredisko pripravené v prípade požiadaviek vyplývajúcich z dopravnej situácie zabezpečovať do strediska kyvadlovú dopravu. Nový koncept statickej a dynamickej dopravy prinesie aktívnu koordináciu automobilovej dopravy s prepojením na centrálny dispečing. Strediskový centrálny dispečing bude pohotovo vyhodnocovať vzniknuté situácie v celom lyžiarskom stredisku a následne ich informovať klientov prostredníctvom strediskového rozhlasu, informačných tabúľ a LCD obrazoviek až po sociálne siete, web stránku www.jasna.sk.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
Kamienka, hory, sneh, lyžovačka, lyžovanie, chata, lyžiari, lyže, zima, hory, Ilustračné foto.

6.
Bezpečný pohyb po zjazdovkách už niekoľko sezón monitoruje skipatrola – tzv. bezpečnostná hliadka na lyžiach, ktorá je tento rok v Jasnej posilnená na 15-členný tím. Jej funkcia dodržiavania prevádzkového poriadku a bezpečnosti v stredisku, monitorovanie stavu zjazdoviek a označovanie problematických miest či spolupráca s HZS bude rozšírená aj o funkciu informátorov a organizáciu nástupných a výstupných koridorov na určených miestach.

7.
Skialpinizmus sa už niekoľko rokov stáva masovou akciou aj na lyžiarskych zjazdovkách, kde práve neakceptovanie základných bezpečnostných pravidiel samotnými skialpinistami komplikuje pohyb bežných lyžiarov po zjazdovkách. Od zimnej sezóny 2016/2017 pristupuje lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry k vyčleneniu koridorov pre skialpinistov. Dve trasy (základná – zelená trasa a ťažšia – červená trasa) na oboch stranách Chopku budú vytýčené 1,5 – 2 metre na okraji zjazdoviek podľa snehových podmienok. V prípade dostatku snehu budú označené za hranicou zjazdoviek a oddelené od trate denne vymedzovacími tyčami približne každých 25 metrov. Pre zvýšenie bezpečnosti skialpinistov v súvislosti s prevádzkou strediska a so zamedzením znehodnocovaniu upravených zjazdoviek v noci budú skialpinisti informovaní a upozornení aj prostredníctvom vývesných tabúľ s mapami skialpinistických trás a pokynmi pre bezpečný pohyb skialpinistov na nástupných bodoch koridorov.

8.
Stredisko zároveň zverejňuje mapu skialpinistických koridorov na Chopku podľa jednotlivých náročností, ktorú spolu s pokynmi pre bezpečný skialpinizmus nájdu priaznivci tejto aktivity na webovej stránke strediska a na nástupných bodoch koridorov.

9.
Lyžiarska škola MAXILAND v lokalite Biela púť pripravila pre malých lyžiarov modernú lyžiarsku pomôcku tubingový kolotoč Sunkid Rotondo. Vďaka zábavnej a hravej pomôcke sa deti naučia, ako udržať rovnováhu a stabilitu na lyžiach, ako zostať v lyžiarskej stope, udržať si jej šírku a zároveň ako sa pripraviť na jazdu skutočným vlekom. Koncept celej lyžiarskej školy prechádza tento rok revolúciou v podobe skupinových lekcií s novými jednotnými animáciami a príbehmi. Počas piatich vyučovacích dní bude pre najmenších výučba lyžovania obohatená o edukačné hry a príbehy a čas lekcie sa bude predlžovať. Produkt je určený pre širokú verejnosť za veľmi prijateľných podmienok. Cieľom lyžiarskej školy MAXILAND vo všetkých strediskách TMR je zásadne prispieť k výchove novej dobre lyžujúcej mládeže.

10.
Jasná bude mať svoje Centrum. Tento rok sa začala výstavba prvej fázy realitného projektu Centra Jasná, ktorá už túto zimu prinesie novinku v podobe námestia pri štýlovej horskej reštaurácii Happy End. Prestavbou Happy Endu sa zlepší komfort prístupu k pokladniciam či možnosti nákupu v novom značkovom športovom obchode a takisto sa posilní kapacita reštaurácie Happy End, kde budú k dispozícii počas zimných mesiacov dve poschodia.

11.
Súčasťou nového polyfunkčného Centra v srdci Jasnej je aj prebudovanie administratívnej budovy starej pošty na nový 4-hviezdičkový boutique Hotel Pošta****. Rodina TMR hotelov sa tak rozrastie o špecifický ski-in ski-out hotel so silne personalizovaným servisom orientovaným na individuálne predstavy a priania hostí. Komorný hotel s avantgardným a moderným dizajnom vedľa nástupnej stanice lanovky Grand Jet Biela púť ponúka 24 izieb a 14 apartmánov. Punc exkluzivity dotvárajú concierge služby.

12.
Lyžiari, ktorí chcú za svoju lyžovačku v Tatrách ušetriť, majú poslednú šancu zakúpiť si sezónny skipas Šikovná sezónka do konca októbra. Novinkou tohto roku je prepojenie lyžovania aj s akvparkom, teda pri doplatku za akvapark je možné využívať skipas a akvapas v ten istý deň.

Orientačný prehľad vybraných lyžiarskych stredísk

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
hory, zima, sneh lyžovačka, lyžovanie, lyžiari, zimný šport, deti, malí lyžiari Ilustračné foto.

Bachledka SKI & SUN

Rodinné lyžiarske stredisko sa rozprestiera na južnom a severnom svahu Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier. Ponúka výbornú lyžovačku v troch navzájom prepojených dolinách s celosezónnou garanciou snehu. Bachledka je členom skupiny TatrySki, na jeden skipas tak lyžujete spolu až na 40 km zjazdoviek a využívate služby deviatich lyžiarskych stredísk a krytého klziska.

Prístup do strediska je možný z troch rôznych strán – z obce Ždiar, Jezersko a Malá Franková. Lyžiari a snoubordisti majú k dispozícii 12 zjazdoviek rôznej náročnosti v celkovej dĺžke 11,5 km, 4-sedačku v Jezersku, 3-sedačku v Bachledovej doline a sedem lyžiarskych vlekov.

Najmenších lyžiarov potešia dva detské areály s jedinečnou detskou zónou, lyžiarska škôlka s posuvnými pásmi a kolotočom, zábavný svet, tubingová dráha, detské ihrisko a zábavný náučný chodník. Z obce Ždiar a Jezersko premáva do lyžiarskeho strediska v hlavnej sezóne bezplatný skibus.

Charakteristika strediska Bachledka SKI & SUN

 • Počet osôb za hodinu: 8 120
 • Počet lanoviek: 2
 • Počet vlekov: 7
 • Počet zjazdoviek: 12
 • Dĺžka zjazdoviek (km): 11,37
 • Min. nadmorská výška (m): 820
 • Max. nadmorská výška (m): 1 160
 • Počet ľahkých tratí: 6
 • Počet stredne ťažkých tratí: 3
 • Počet náročných tratí: 3
 • Dĺžka bežeckých tratí (km): 20
 • Technické zasnežovanie (dĺžka v km): 7,39
 • Večerné lyžovanie (dĺžka v km): 0,27

Winter Park Martinky

Lyžiarske stredisko sa nachádza v pohorí Malá Fatra, priamo nad mestom Martin. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami a krásnou prírodou. Vrchol zjazdoviek v nadmorskej výške 1¤456 metrov poskytuje jedinečný výhľad na Turčiansku kotlinu a okolité horstvá. Vďaka snehovej pokrývke je na Martinkách zimná sezóna skutočne dlhá. Na svoje si prídu aj priaznivci bežkovania a turistiky.

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 13,29 km. Zjazdovky sú prevažne ľahkej až stredne ťažkej náročnosti. Prepravu lyžiarov a snoubordistov zabezpečuje expresná 6-sedačková lanovka s bublinami a 5 lyžiarskych vlekov.

Rodiny s deťmi privítajú ohradený detský areál s lanovým vlekom a lyžiarskou škôlkou. Detský vlek v dĺžke 100 metrov je pre deti do 12 rokov zadarmo. Nájdete tu aj jeden z najstarších snoubord & free style parkov. Na zjazdovke Nový Floch je pod trasou 6-sedačky umiestnených niekoľko línií s prekážkami a skokmi podľa náročnosti.

Charakteristika strediska Winter Park Martinky

 • Počet lanoviek: 1
 • Počet vlekov: 5
 • Počet zjazdoviek: 12
 • Dĺžka zjazdoviek (km): 13
 • Min. nadmorská výška (m): 1 150
 • Max. nadmorská výška (m): 1 456
 • Počet ľahkých tratí: 6
 • Počet stredne ťažkých tratí: 6
 • Dĺžka bežeckých tratí (km): 8

PARK SNOW Donovaly

Lyžiarske stredisko je vybudované na rozhraní národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Unikátom na Donovaloch je druhý najväčší detský areál v Európe.

Celková dĺžka zjazdoviek je 11 km a z nich je 8,8 km technicky zasnežovaných. Zjazdovky nájdete vo dvoch areáloch: Záhradište a Nová hoľa. Kým Záhradište je vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých, Nová hoľa vyhovuje stredne pokročilým až pokročilým lyžiarom.

Lyžiari majú k dispozícii dve lanovky a 14 vlekov. Ponúka jeden z najkvalitnejších snowparkov na Slovensku – Riders park Záhradište – s denne upravovanými skokmi a prekážkami rôznej náročnosti a oddychovou zónou.

Detský areál na Donovaloch – FUN PARK – je najväčším areálom na výučbu lyžovania v strednej Európe. Na ploche 12 500 m² je umiestnených deväť posuvných pásov a kolotoč poháňaný motorom, veľký pomocník pre výučbe lyžovania. Deti sa učia lyžovať v lyžiarskej škôlke už od troch rokov pod dohľadom inštruktorov alebo rodičov.

Pri večernom lyžovaní je v prevádzke 4-sedačková lanovka Záhradište a vlek P2. Dĺžka osvetlených zjazdových tratí je 1,8 kilometra. Trate sú upravované dvakrát denne.

Charakteristika strediska PARK SNOW Donovaly

 • Počet zjazdoviek: 18
 • Dĺžka zjazdoviek (km): 11
 • Počet lanoviek: 2
 • Počet vlekov: 14
 • Počet osôb za hodinu: 14 100
 • Min. nadmorská výška (m): 910
 • Max. nadmorská výška (m): 1 361
 • Počet ľahkých tratí: 13
 • Počet stredne ťažkých tratí: 4
 • Počet náročných tratí: 1
 • Dĺžka bežeckých tratí (km): 18,4
 • Technické zasnežovanie (dĺžka v km): 8,8
 • Večerné lyžovanie (dĺžka v km): 1,8

SKI PARK Kubínska hoľa

Nachádza sa v prekrásnej prírode pohoria Oravská Magura a je jedným z najnavštevo­vanejších stredísk zimných športov na Slovensku. V nadmorskej výške 720 až 1 390 metrov s južnou expozíciou môžu nadšenci zimných športov nájsť moderné lyžiarske stredisko so širokým spektrom lyžiarskych tratí.

Od free-ride cez pretekárske trate až po detskú škôlku stredisko ponúka skvelé podmienky pre všetkých. Zjazdovky v dĺžke 14 km robia toto stredisko ideálnym miestom pre nezabudnuteľný zážitok z lyžovačky. Lanovka vás vyvezie do výšky 1 396 metrov nad morom, kde si vychutnáte pohľad na krásnu scenériu Západných Tatier a Chočských vrchov.

Prepravu lyžiarov a snoubordistov zabezpečujú dve sedačkové lanovky a osem lyžiarskych vlekov. Rodiny s deťmi ocenia samostatne ohradený detský areál KIDS PARK s lyžiarskym vlekom, posuvným pásom a lyžiarskou škôlkou s animátormi. Milovníci adrenalínu využijú freeride zónu.

Charakteristika strediska SKI PARK Kubínska hoľa

 • Počet lanoviek: 2
 • Počet vlekov: 8
 • Počet zjazdoviek: 9
 • Dĺžka zjazdoviek (km): 14
 • Min. nadmorská výška (m): 720
 • Max. nadmorská výška (m): 1 396
 • Počet ľahkých tratí: 3
 • Počet stredne ťažkých tratí: 5
 • Počet náročných tratí: 1
 • Dĺžka bežeckých tratí (km): 11

Snowland Valčianska dolina

Stredisko sa nachádza na úpätí lúčanskej časti pohoria Malá Fatra v regióne Turiec. Vzdialenosť strediska od mesta Martin je 14 km. Je zamerané najmä na rodiny s deťmi. Zjazdovky sú ľahké až stredne ťažké, ich celková dĺžka je 5,6 km. Celkový počet zjazdoviek je osem.

Prepravu lyžiarov a snoubordistov zabezpečuje 4-sedačková lanovka, štyri vleky a dva vleky pre najmenších v detskej zóne Yeti Park. Dostatok snehu zabezpečuje zasnežovací systém pokrývajúci všetky upravované terény a priaznivá severovýchodná orientácia svahov. Počas večerného lyžovania sú v prevádzke všetky vleky okrem sedačkovej lanovky.

V stredisku sa nachádza 12 km bežeckých tratí. V prípade dostatku prírodného snehu sú tieto trate upravované podľa potreby, to znamená každý deň alebo podľa intenzity sneženia. Sú určené pre korčuliarsky aj klasický štýl.

Charakteristika strediska Snowland Valčianska dolina

 • Počet lanoviek: 1
 • Počet vlekov: 6
 • Počet zjazdoviek: 8
 • Dĺžka zjazdoviek (km): 5,6
 • Min. nadmorská výška (m): 510
 • Max. nadmorská výška (m): 830
 • Počet ľahkých tratí: 3
 • Počet stredne ťažkých tratí: 3
 • Počet náročných tratí: 2
 • Dĺžka bežeckých tratí (km): 12

Roháče – Spálená

Lyžiarske stredisko je súčasťou obce Zuberec a nachádza sa vo vysokohorskom prostredí Západných Tatier v regióne Orava. Prednosťou strediska sú pekné hory, tiché a čisté prostredie, dobré klimatické podmienky a skorý štart lyžiarskej sezóny. Vysoká nadmorská výška a ideálna orientácia zjazdoviek spravidla zabezpečujú veľmi dobré snehové podmienky od konca novembra až do apríla.

Pohodlnú dopravu na svah zabezpečuje odpojiteľná 6-sedačková lanovka krytá bublinou s vyhrievaním sedadiel, tiež 4-sedačková lanovka a tri vleky. Celková dĺžka zjazdoviek, ktoré siahajú až do nadmorskej výšky 1 500 metrov, dosahuje takmer päť km. Všetky upravované terény sú technicky zasnežované.

V areáli je tiež snoubordový park. Pre rodiny s deťmi sú vyhradené dva vleky a detská škola. Bezplatné parkovanie je priamo v stredisku a takisto premáva bezplatný skibus z obcí Habovka a Zuberec.

Zo strediska štartujú dva bežecké okruhy s dĺžkou 2,8 a 8,5 km. Tieto bežecké trate sú za priaznivých podmienok upravované. Zo strediska sa dá na bežkách vybrať aj na pekné prechádzky na Tatliačku, Látanú dolinu a okolo Zuberca. Na bežkárskych tratiach sa dá využiť klasický aj korčuliarsky štýl.

Charakteristika strediska Roháče – Spálená

 • Počet lanoviek: 2
 • Počet vlekov: 3
 • Počet zjazdoviek: 7
 • Dĺžka zjazdoviek (km): 4,6
 • Min. nadmorská výška (m): 1 036
 • Max. nadmorská výška (m): 1 501
 • Počet ľahkých tratí: 3
 • Počet stredne ťažkých tratí: 3
 • Počet náročných tratí: 1
 • Dĺžka bežeckých tratí (km): 11

Zdroj: SACR

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zimné športy #lanovka #lyžovačka #jasná #lyžiarske strediská