Kamzíkom v Tatrách sa darí, konštatujú ochranári. Na oboch stranách ich je 1 042

02.07.2017 14:00

Ochranári a dobrovoľníci napočítali na území Tatier 1 042 kamzíkov, oproti minulému jarnému sčítaniu ich bolo o 190 menej. Jarné sčítanie je zamerané predovšetkým na zistenie počtu novonarodených mláďat, v tejto sezóne ich bolo 138.

„Je to potešiteľné, keďže je to viac ako trinásť percent. Znamená to, že neskoré sneženie a mráz nemali negatívny vplyv na ich mortalitu,“ zhodnotil výsledky jarného spočítania kamzičej zveri zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Jozef Hybler.

Zo spomínaného počtu zapísali do sčítacích hárkov na slovenskej strane 746 kamzíkov, z nich bolo 91 mláďat.

Aj napriek tomu, že celkový počet kamzíkov je nižší, podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka to neznamená, že ide vysoký pokles populácie. Nižšie čísla pozorovaných kamzíkov podľa neho spôsobilo horúce slnečné počasie.

„Vysoké teploty dali zabrať nielen tým, ktorí sčítavali, ale i samotným kamzíkom. Čriedy i samotári, zväčša capkovia, sa snažili nájsť skalné štrbiny a jaskyne s tieňom, kde sa ukrývajú pred ostrým slnkom, ale, žiaľ, aj pred nami. Dobre viditeľné boli najmä kamzíky šantiace či ležiace na posledných fliačkoch snehu, aby si ochladili svoje horúce kožúšky,“ vysvetlil. Aj keď sa podľa Hyblera nepodarilo podchytiť absolútny počet, ochranári skonštatovali, že kamzíkom sa v Tatrách darí.

Ako informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová, opäť sa potvrdilo, že najväčšie čriedy kamzíkov sa preháňajú po Belianskych Tatrách, no čriedu s vyše dvadsiatimi jedincami zazreli aj v Západných Tatrách.

„Najviac kamzíkov sčítacie tímy zaregistrovali tentokrát v dolinách pod Kriváňom, kde sa ich v ten deň pohybovalo dokopy vyše päťdesiat. Okrem toho v lokalite Podbanské mohli sledovať aj neúspešný útok orla na dospelého kamzíka a prekvapil aj výskyt sedemnástich medveďov pohybujúcich sa prevažne nad hranicou lesa,“ uviedla koordinátorka.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú v národnom parku už viac ako šesť desaťročí. Tentokrát ich na sedemdesiatich úsekoch spočítavalo viac ako 140 zamestnancov Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u, Správy PIENAP-u, na poľskej strane Tatier sa k nim pridali pracovníci poľského národného parku a do terénu vyrazili aj dobrovoľníci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, Správy Národného parku Slovenský raj, Lesov mesta Kežmarok, Poľovníckeho združenia Poľana, Lesov mesta Spišská Belá či odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove.

Sčítanie kamzíčej zveri je podľa Majka spojené s pozorovaním mnohých iných živočíšnych druhov, najmä veľkých šeliem, ich pobytových znakov a so samotným monitoringom územia.

„Ďalším pozitívom je výmena informácií medzi zúčastnenými, ktorá posúva mieru nášho poznania v prospech ochrany tohto vzácneho živočícha. Od poľských kolegov sme dostali zaujímavú a zároveň smutnú informáciu o stále pretrvávajúcom pytliactve kamzíkov na poľskej strane Tatier,“ informoval riaditeľ Správy TANAP-u.

#Tatry #kamzíky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk