Botanickú záhradu v Lomnici zatvorili. Navštívilo ju viac ako 12-tisíc ľudí

19.09.2017 14:00
botanická záhrada, Tatry, rastliny
Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici (ilustračné foto). Autor: ,

Expozíciou tatranskej prírody, ktorú v Tatranskej Lomnici prevádzkujú Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP), sa počas víkendu prešli poslední tohtoroční návštevníci. Od pondelka sú jej brány zatvorené. Počas tejto sezóny navštívilo záhradu viac ako 12-tisíc návštevníkov.

„Máj a jún využili na prehliadku botanickej záhrady už tradične najmä školy, ale dosť bolo aj dôchodcov. Počas letných prázdninových mesiacov spoznávali tatranskú flóru predovšetkým rodiny s deťmi,“ zhodnotila tohtoročnú návštevnosť vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu Janka Černická.

Príležitosť spoznať vzácne či ohrozené druhy tatranskej kveteny, ako i dreviny rastúce v Tatrách, ponúkne botanická záhrada opäť až v máji budúceho roka.

Návštevníci mohli na ploche 3,2 hektára v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať vyše tristo druhov bylín a drevín, od rastlinstva podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

Vybrané druhy si mohli priamo v botanickej záhrade aj kúpiť. Predalo sa tritisíc sadeníc rastlín a 37 sadeníc stromov.

„Rebríček najpredávanejších druhov, rovnako ako po minulé roky, vedie horec Clusiov spolu s plesnivcom alpínskym, veľmi žiadaná je aj silenka bezbyľová, astra horská, dryádka osemlupienková a mak tatranský,“ vymenovala Černická. Väčšina z nich sa vypredala už do konca júna.

Okrem rastlín v areáli expozície návštevníkov zaujala aj novinka v podobe prezentácie vysokohorskej flóry, ktorú si mohli pozrieť na monitore vo vstupnom vestibule.

Zábery z voľnej prírody si hneď porovnali s fotografiami rastlín umiestnenými na paneloch v tejto časti expozície.

Pre najmenších návštevníkov boli lákadlom najmä vodné plochy a ich obyvatelia. Starší si pochvaľovali aj prostredie ideálne na relax.

V týchto dňoch sú takmer všetky rastliny v botanickej záhrade už odkvitnuté. Počas nasledujúcich mesiacov, keď bude expozícia pre verejnosť uzavretá, čaká podľa Černickej na zamestnancov veľa práce, a to najmä pred príchodom zimy.

„Všetky rastliny v produkčnej záhrade musíme dôkladne oplieť od buriny a črepníky zapustiť do pilinového substrátu, aby sme zabránili vymrznutiu koreňového systému a udržali vlhkosť. Pozbierané a vysušené semená rastlín je potrebné vyčistiť a pripraviť na jesenný výsev pre budúcu sezónu,“ uviedla Černická.

Okrem toho vypustia zavlažovací systém a vyčistia dná jazierok, šácht a prívodov od nánosov bahna.

„Nesmieme zabudnúť ani na menovky jednotlivých rastlín, ktoré je potrebné pozbierať a uskladniť, rovnako sa musíme postarať o informačné tabule, lavičky a ďalší inventár. Na prezimovanie je potrebné pripraviť aj vstupný objekt. Urobiť treba tiež inventúru rastlín v produkčnej záhrade,“ konkretizovala vedúca expozície.

Ešte predtým, ako bude botanická záhrada začiatkom mája opäť sprístupnená verejnosti, by chceli opraviť aj chodník cez rašelinisko, ktorý potrebuje rekonštrukciu.

„Dovtedy môžu turisti, ktorí navštívia Tatranský národný park v jesenných mesiacoch alebo počas zimy, obdivovať vzácnu tatranskú flóru v Múzeu TANAPu v Tatranskej Lomnici, kde nájdu v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať,“ doplnila Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu.

#Vysoké Tatry #TANAP #botanická záhrada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk