Za 40 rokov vyzbierali v dvoch národných parkoch 61 ton odpadu. Zapojte sa do upratovania

29.09.2017 18:00

Pneumatiky, obaly z potravín a nápojov - aj takýto odpad vyzbierali vlani dobrovoľníci počas upratovania tatranských dolín, informoval koordinátor podujatia Čisté hory Igor Stavný zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).

Do akcie sa vtedy zapojilo 930 dobrovoľníkov, ktorí odbremenili prírodné prostredie Tatier a Pienin od 850 kilogramov odpadu.

Pomôcť prírode spamätať sa z letnej turistickej sezóny môžu dobrovoľníci aj tento rok, už v sobotu 30. septembra sa chystá ďalšie upratovanie Tatier, do 39. ročníka podujatia sa môže opäť zapojiť každý.

Vrecia na zber a ďalšie informácie poskytnú v sobotu medzi 8:00 až 12:00 dobrovoľníkom v centrálnej a oravskej časti Tatier zamestnanci jednotlivých ochranných obvodov Štátnych lesov TANAPu, na Liptove zase strážcovia prírody zo Správy TANAPu.

Na území Pieninského národného parku sa o nich rovnako ako po minulé roky postarajú zamestnanci ochranného obvodu Červený Kláštor spolu s členmi stráže prírody zo Správy PIENAPu.

Zoznam jedenástich nástupných miest od Oravíc až po Červený Kláštor, na ktorých si návštevníci môžu vyzdvihnúť vrecia a rukavice, je zverejnený na internetovej stránke Štátnych lesov TANAPu, ktoré sú organizátorom akcie, informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie štátnych lesov Martina Petránová.

Pomocnú ruku už tradične podajú aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry.

Počas takmer štyroch desaťročí sa do akcie Čisté hory zapojilo približne 42-tisíc dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia.

Územie Tatranského a Pieninského národného parku odbremenili o viac ako 61 ton rôzneho komunálneho a stavebného odpadu, v posledných rokoch najmä od obalov z potravín.

Rekordným bol rok 1980, keď z okolia turistických chodníkov účastníci akcie vyzbierali až 7 655 kilogramov odpadu, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa.

Podujatie Čisté hory bude v piatok 6. októbra nasledovať 24. ročník akcie Čisté vody. Potápači sa po letnej turistickej sezóne opäť ponoria do tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov.

#upratovanie #TANAP #PIENAP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk