Na Skalke pri Kremnici otvoria najťažšiu via ferratu na Slovensku

27.10.2017 13:00

Poslednú októbrovú sobotu oficiálne otvoria náučnú zaistenú cestu (via ferrata) Komín v Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát. Podujatie sa začne v sobotu 28. októbra o 10:30 stretnutím pred Relax centrom v Skalke pri Kremnici a pokračuje o 11:00 oficiálnym otvorením via ferraty. Informácie o sprístupnení turistickej trasy poskytla koordinátorka cestovného ruchu v Kremnici Veronika Chrienová.

Turistická trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvoma rokmi. Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku. Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov.

K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou. „Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie budú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke,“ doplnila Chrienová.

S myšlienkou projektu via ferrata Komín prišiel kremnický poslanec Ivan Petráš. Mesto sa podujalo myšlienku pretvoriť na skutočnosť a iniciovalo vybavenie nutných dokladov k vybudovaniu via ferraty a vypracovalo projekty potrebné k podaniu žiadostí o dotácie.

„Dotáciou desaťtisíc eur prispel Banskobystrický samosprávny kraj, sumou 7 500 eur prispela Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec-Kremnicko a päťtisíc eur do projektu investovalo mesto Kremnica. Projekt realizovali Pavol Rajčan a Tomáš Hulin,“ ozrejmila financovanie projektu zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová.

Zaistené cesty umožňujú bezpečne zdolať aj náročný horolezecký terén vďaka fixnému isteniu. Označenie obťažnosti sa líši podľa zvyklostí v danej horskej oblasti. Obťažnosť je daná jednak náročnosť najkomplikova­nejšieho miesta, jeho dĺžkou, ale i celkovou dĺžkou cesty. Na Slovensku používajú turisti rakúsku stupnicu náročnosti zaistených ciest od jednoduchšej A až po najobtiažnejšiu trasu D.

#ferrata
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk