Na Hrebienku vyrastie Sagrada Familia

, 24.11.2017 14:55

Vlani to bol jedinečný ľadový kostol s prvkami tatranskej histórie a prírody v štýle spišskej gotiky s nádherným skleneným oltárom, teraz bude na Hrebienku vo Vysokých Tatrách kus historického Španielska.

Už piaty rok sa kus tatranskej prírody zmení na Tatranský ľadový dóm, ktorý širokej verejnosti prezentuje historické krásy z domova i zo zahraničia v nezameniteľnej ľadovej podobe. Tento rok bude ľadový dóm postavený v štýle naozaj unikátnej pamiatky – barcelonskej baziliky Sagrada Familia, ktorá je dielom Antonia Gaudího. Jej ústrednou témou bude úcta k rodine.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku patrí k najväčším atrakciám zimnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách. Riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Veronika Littvová hovorí, že tvorcami unikátneho diela budú znova sochár Adam Bakoš a tím slovenských, českých, ale aj španielskych sochárov. Na vytvorení sklenených vitráží sa bude podieľať sklár a dizajnér slovensko-gréckeho pôvodu Achilleas Sdoukos.

„Prípravné práce na tvorbe tohtoročného Tatranského ľadového dómu sa začali už v septembri, od konca októbra začali autori stavať hlavnú kupolu. Druhú, menšiu budú stavať v nasledujúcom období,“ konštatovala Littvová. Samotná ľadová podoba baziliky Sagrada Familia bude unikátna a jedinečná. Na jej postavenie bude použitých až 190 ton ľadu v podobe 1 440 ľadových blokov, čo je o sto ton viac ako vlani.

„Ľadové bloky sme dovážali z rôznych miest Európy – z Británie, Nórska, Česka, ale aj z Poľska,“ zdôraznila Littvová. Viac ton ľadu bude znamenať aj to, že tento rok bude Tatranský ľadový dóm väčší ako ten z vlaňajška, keď jeho kupola z pôvodných osemnásť metrov narastie až na priemer dvadsaťpäť metrov. V jej vnútri bude osem rozetových okien, ktoré autor Sdoukos spracuje technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentmi.

Štyri budú znázorňovať sakrálne motívy a symboly Tatier, ďalšie štyri zobrazia ročné obdobia. Slávnostné otvorenie Tatranského ľadového dómu a zároveň baziliky Sagrada Familia je naplánované na 8. decembra tohto roku. Littvová dopĺňa, že dóm bude otvorený denne od 9. do 16.30 hod., pričom počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené.

„Okrem toho chystáme počas celej hlavnej zimnej sezóny v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia,“ doplnila Littvová. Sprístupnením tohto unikátneho diela sa vo Vysokých Tatrách symbolicky otvára nastávajúca zimná sezóna. Počas tej minulej navštívilo Tatranský ľadový dóm viac ako 200-tisíc návštevníkov. Očakáva sa, že tento rok ich nebude o nič menej.

Prvý Tatranský ľadový dom v sezóne 2013/2014 bol postavený z poľského ľadu, ďalší rok vyskúšali organizátori ľad z Belgicka. Tretí rok bol nevšedný objekt z ľadu postavený v barokovom štýle a lákadlom bol floristický dizajn vo forme ľadových kvetinových vitráží.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tatranský ľadový dóm #Hrebienok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku