V Malej Fatre je sezónna uzávera turistických chodníkov

Správa Národného parku (NP) Malá Fatra upozorňuje návštevníkov na sezónnu uzáveru troch turistických chodníkov. Podľa pracovníčky pre environmentálnu výchovu Správy NP Malá Fatra so sídlom vo Varíne Gabriely Kalašovej je dôvodom jarnej uzávery v prvom rade ochrana živočíchov, ktoré majú v Malej Fatre svoj domov.

02.03.2018 11:00
rozsutec, turistika, Malá Fatra Foto: ,
Národná prírodná rezervácia Rozsutec v Národnom parku Malá Fatra.
debata

Doplnila, že od 1. marca do 15. júna je v zmysle návštevného poriadku uzavretý chodník na Veľký Rozsutec v úsekoch sedlo Medzirozsutce Veľký Rozsutec sedlo Medziholie (červená turistická značka), časť modrého turistického chodníka Malé nocľahy Obšívanka a chodník na Malý Kriváň v úseku Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka).

„Jar je najcitlivejšie obdobie v roku pre výchovu a vyvádzanie mláďat rôznych druhov vtákov i cicavcov. Pre tieto druhy je dôležité, aby aspoň pár mesiacov v roku mali zabezpečený pokoj od ľudskej prítomnosti. V neposlednom rade slúži uzávera aj na ochranu pôdneho krytu, ktorý je bezprostredne po zimnom období náchylnejší na eróziu,“ vysvetlila Kalašová.

V NP Malá Fatra majú turisti celoročne k dispozícii vyše 150 kilometrov značených turistických chodníkov rôznej náročnosti. „Veríme, že toto obmedzenie, prínosné pre prírodu Malej Fatry, budú akceptovať a rešpektovať,“ zdôraznila Kalašová.

debata chyba
Viac na túto tému: #malá fatra