Zakopané - zimné hlavné mesto Poľska

Tridsaťtisícové mestečko na poľskej strane Vysokých Tatier ročne ubytuje a nakŕmi až tri milióny turistov. Lákajú ich sem hory, tradičná poľská architektúra, folklór aj zimné športy.

27.10.2008 14:02
dúha, Poľsko Foto:
Poľskú stranu Vysokých Tatier ročne navštívia až tri milióny turistov.
debata

Luxusný butik či predajňa športových potrieb v tradičnej drevenej budove, na oknách muškáty. Do toho sa mieša živá vrava stoviek turistov, erdžanie koní zapriahnutých v drožkách či saniach, ukážky vtáčieho spevu vychádzajúce z hrdla pouličného umelca. Tak počas sezóny vyzerá centrum Zakopaného – Krupówki.

Miestny hit: Goral Burger

Zakopané ponúka naozaj všetko, po čom srdce turistu piští. Hlad pomôžu zahnať desiatky reštaurácií a bufetov. Americkým fastfoodom konkuruje Goral Burger či Baconald (od slova bača). V ponuke sú typické poľské jedlá: klobásy, jaternice – kaszanki či bravčový rezeň, zabalené v žemli a podávané s kyslými uhorkami alebo feferónmi. K tomu nie práve najlacnejší pohár piva, ktoré väčšina domácich popíja s malinovým alebo zázvorovým sirupom.

Maškrtníkom tu na každom rohu rozvoniavajú čerstvé vafle – gofry so šľahačkou a ovocím, či palacinky s plnkami od výmyslu sveta. Cez deň sa o zábavu v uliciach starajú pouliční karikaturisti, predavači hračiek, živé sochy či majitelia „fotosalónov“. Za poplatok vás odfotia v ovčej koži, s vypchatým medveďom alebo so živým čuvačom. V noci turistov vo vychytených reštauráciách až do rána zabáva goralská kapela.

Nie je oštiepok ako oscypek

Tomu, kto ochutnal poľský oštiepok, sa môže zdať slovensko-poľská oštiepková vojna v Bruseli nezmyselná. Na slovenský oštiepok sa ten poľský podobá len veľmi vzdialene. V centre Zakopaného tento superslaný syr predávajú takmer všade. Milé tetušky ponúkajú všetky možné druhy – ovčí, kozí, maslovo jemný či suchý, ktorý vŕzga pod zubami. Keď sa neviete rozhodnúť, rady odkroja kúsok na ochutnanie.

Lahôdkou, aj keď pomerne ťažkou na žalúdok, je grilovaný oštiepok s brusnicovým alebo čučoriedkovým džemom – žurawinou. Dohovoríte sa aj po slovensky, niekde sa dá dokonca platiť aj slovenskými korunami.

Susedia si vymieňajú turistov

Niekdajšie klimatické kúpele sú dnes centrom cestovného ruchu Poľska. Vidieť to aj na kvalite služieb – v meste je niekoľko cestovných a turistických agentúr. Tie pomôžu s ubytovaním, prenajatím auta, nákupmi, s požičaním lyží alebo bicyklov či s organizovaním výletov. Niektoré dokonca majú aj nočnú službu na telefóne, ak by mal ich klient nejaký problém. Komu nestačia krásy poľských Tatier, tomu ponúknu slovenské kúpele, akvaparky, splav Dunajca, výlet na Gerlach či do blízkych slovenských jaskýň. Väčším skupinám zabezpečia aj dopravu.

Keď lietajú fúziky

Plánovať si dovolenku v Zakopanom koncom augusta a na konci januára nemusí byť najšťastnejší nápad. Vtedy sem totiž mieria priaznivci skokov na lyžiach zo všetkých končín sveta, ale aj športovci a ich sprievod. V množstve hotelov, ubytovní, penziónov či privátov len so šťastím nájdete voľnú izbu. Navyše pár dní pred začiatkom Svetového pohára usporiadatelia uzatvoria aj niekoľko ulíc. Celé mesto, predovšetkým ulica pod skokanským mostíkom, ktorý sa volá Wielka Krokiew, sa premení na veľkú predajňu potrieb pre fanúšikov v národných farbách.

Skokan Adam Malysz, vďaka svojmu typicky zastrihnutému porastu na tvári prezývaný aj Lietajúce fúziky – je tu národným hrdinom. V popularite nezaostávajú ani ostatní poľskí lyžiari. Hoci nie vždy pretekom praje počasie, nálada aj služby sú pod svahom oveľa lepšie ako na slovenských ligových futbalových zápasoch. Po pretekoch sa zo svahu do noci ozýva po okolitých kopcoch hudba.

Pozostatok ľadovcov: Morské oko

Nádherné plesá, ešte krajšie doliny a výhľady. Navyše rôzne horské atrakcie, zábava pre deti či pre milovníkov adrenalínu. To všetko ponúkajú Tatry u našich severných susedov. Priam povinnosťou každého Poliaka je absolvovať cestu k Morskému oku – nádhernému plesu, ktoré je pozostatkom ľadovcovej činnosti. Kedysi sa volalo Rybím jazerom, pretože v ňom žijú ryby. Podľa legiend je pleso bezodné a prepojené s Jadranským morom.

Pleso je väčšinu dňa v tieni okolitých vrchov, iba okolo poludnia sa v ňom obzerá slnko a dopraje fotografom pekné zábery. Nádherný výhľad naň je z neďalekých Rysov. Dopraviť sa k nemu z mesta nie je problém – zo stanice pravidelne premávajú súkromné mikrobusy. Zvláštnosťou je, že v Poľsku sa v hromadnej doprave platí až pri vystupovaní. Autá a autobusy však smú ísť len po parkovisko, vzdialené osem kilometrov od Morského oka. Odtiaľ sa dá k plesu dostať pešo cez les po asfaltke, ale aj na koči ťahanom koňmi. Pri vstupe do lesa sa platí vstupné.

Raj pre vyznávačov adrenalínu

Ďalším obľúbeným cieľom turistov – aj sviatočných – je kopec Gubalówka. Dá sa na ňu vyviezť modernou zubačkou (tá však v októbri a máji pre údržbu nepremáva, inak funguje 10 mesiacov v roku) alebo niekoľkými sedačkovými lanovkami. Stačí si počkať v rade na lístok, vyviezť sa a na veľkej terase sa kochať výhľadom pri pečenej klobáse a pive. Deti sa môžu vyšantiť v lanovom parku, na trampolínach, jazdou na koňoch aj poníkoch. Pre vyznávačov rýchlosti je tu bobová dráha, jazda na štvorkolkách či na skútroch. Nechýbajú stánky s občerstvením a so suvenírmi.

Pre tých, čo sa pri zdolávaní kopcov radi unavia, sú častým cieľom túr Kasprov vrch, Giewont či Dolina piatich poľských plies. Na Kasprov vrch premáva v lete lanovka, spiatočný lístok stojí necelých 400 korún. Najmä v lete je dobré si privstať, na lístky sa tu čaká aj osem hodín. Turistické chodníky sú udržiavané a dobre označené, ani víchrica z roku 2004 tu nezanechala väčšie škody.

Kostol v tvare Tatier
Tatry rád navštevoval aj pápež Ján Pavol II. Kopce zliezal ešte ako študent, neskôr sa medzi srdečných horalov veľmi rád vracal. Zaslúžil sa aj o postavenie kostola v časti Olcza. Takmer päťdesiat metrov vysoká stavba z dreva a kameňa je postavená v goralskom štýle.

Ostré štíty strechy kostola, dokončeného v roku 1988, symbolizujú tatranské končiare, vnútorné zariadenie pripomína typickú goralskú chalupu. Svetlo do vnútra chrámu prúdi cez vitráže, na jednej z nich našli autori miesto aj pre podobizeň už zosnulého pápeža. Zážitkom je v tomto kostole goralská svadba alebo krst – mnohí obyvatelia Zakopaného i okolitých osád ešte aj teraz chodia na takéto obrady v krojoch.

Všade samé ovce

Maskotom Zakopaného je ovca. Kúpiť sa dá plyšová, oblečená v goralskom kroji, na tričku, na vankúši, ako magnet. Najlepšie je kúpiť ju na malom trhovisku na konci časti Krupówki, tam sa dajú dojednávať ceny. Milým suvenírom sú aj drevené hračky, nádherné ozdoby zo sušených kvetov či teplý sveter alebo ponožky z ovčej vlny. Počas dlhých zimných večerov pripomenú napríklad raňajky na čerstvom horskom vzduchu, keď sa okolo drevenej chalupy preháňali celé stáda oviec.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy