Správa Národného parku Poloniny realizuje ďalší cezhraničný projekt

Správa Národného parku Poloniny, ktorá má vo svojej pôsobnosti najvýchodnejšie slovenské chránené územie rozprestierajúce sa v slovensko-poľsko-ukrajinskom trojhraničí, pokračuje v spolupráci s poľským Bieščadským národným parkom.

11.11.2018 14:00
debata

V máji 2018 úspešne ukončila projekt s názvom Navštíviť Medzinárodnú biosférickú rezerváciu Východné Karpaty lepšie ju spoznať, viac ju chrániť.

V júni začala s realizáciou projektu s názvom Príroda v susedstve poľsko-slovenská spolupráca prihraničných národných parkov v oblasti vzdelávania, propagácie a ochrany Východných Karpát.

Ide o mikroprojekt, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014–2020.

Ako informovala Správa Národného parku Poloniny na svojej webstránke, aktivity sú zamerané na posilnenie odbornej spolupráce medzi susednými chránenými územiami, na zvýšenie poznania priľahlých území, na čerpanie inšpirácií a skúseností, na zlepšenie a modernizáciu vzdelávacej infraštruktúry, posilnenie environmentálneho vzdelávania.

V lete sa uskutočnila v Poľsku prvá z aktivít projektu, školenie Strážcovia hôr pre 24 slovensko-poľských účastníkov z radov dobrovoľných strážcov prírody, pedagógov-koordinátorov environmentálnej výchovy, aktívnych turistov a sprievodcov.

V sprievode odborných pracovníkov účastníci navštívili prírodné zaujímavosti a turisticky atraktívne miesta – Rozsypanec-Halicz-Tarnica-Wolosate, Bukowe Berdo-Wolosate, Muczne zubria ohrada a prírodovedné múzeum Centra štátnych lesov.

Súčasťou bolo školenie prvej pomoci, prednáška a praktické pozorovanie nočnej oblohy, návšteva Chovnej stanice huculskeho koňa i aktívna účasť na Informačnom dni Bieščadského národného parku.

Cezhraničný turistický chodník Wielka Rawka-Kremenaros-Nová Sedlica ich z poľskej časti chráneného územia previedol na Slovensko, do Novej Sedlice.

Záverečný deň účastníci školenia strávili návštevou pralesa Havešová a prehliadkou dreveného chrámu v Kalnej Roztoke.

„Nové poznatky a inšpirácie pracovníci oboch národných parkov získali počas školenia tréningového pobytu v Národných parkoch Bavorský les a Šumava. Priebežne sa spracovávajú podklady na tvorbu interaktívnych vzdelávacích prvkov a učebných pomôcok, ktoré posilnia možnosti environmentálneho vzdelávania v oboch prihraničných chránených územiach. Prakticky budú overené počas pripravovaných workshopov pre slovenských i poľských učiteľov,“ informovala Správa Národného parku Poloniny s tým, že projekt potrvá do 30. mája 2019.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poloniny #Národný park Poloniny