Pieniny v lete prilákali aj ľudí z Antarktídy

Letná turistická sezóna sa v regióne severného Spiša a zároveň i v našom najmenšom národnom parku skončila v polovici októbra.

14.11.2018 11:30
Pieniny Foto:
Pieniny
debata

Hotelieri a podnikatelia pôsobiaci v cestovnom ruchu ju hodnotia pozitívne. Aj tento rok sa potvrdil jedinečný trend z minulosti. Krása Pienin je magnetom pre návštevníkov z ďalekých a exotických krajín.

Hovorí sa, že najprv by sme mali spoznať krásy Slovenska, až potom tie za hranicami našej vlasti. Pieniny s regiónom severného Spiša ich však ukrývajú toľko, že jedna návšteva nestačí.

Aj z toho dôvodu pravdepodobne rastie počet návštevníkov a turistov v Pieninskom národnom parku a priľahlom regióne.

Niektoré z ubytovacích zariadení dokonca štatisticky hlásia aj zvýšený počet prenocovaní v porovnaní s minuloročnou sezónou.

Náš región – to nie sú len plte na Dunajci. Severný Spiš s Pieninami poskytuje rozmanité možnosti prežitia voľného času a každoročne si upevňuje svoje postavenie v atraktívnosti pre návštevníkov a turistov. Počet hostí stúpa, sme zaujímavou destináciou pre milovníkov prírody, kultúry, histórie, tradícií, gastronómie, liehovarníctva, kúpeľníctva i duchovnej obnovy. Teší nás, že do nášho regiónu smerujú každoročne aj Slováci,“ povedala Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš – Pieniny.

Ahoj aj sayonara

Práve domáci návštevníci boli v sledovanom období (od mája do októbra 2018) najčastejšie sa vyskytujúcou skupinou turistov v našom najmenšom národnom parku.

V kúpeľoch v Červenom Kláštore boli dokonca Slováci v drvivej väčšine. Takmer deväť z desiatich hostí malo slovenskú národnosť. „Zaujímavosťou je, že výhľad na Tri koruny si vychutnávali aj hostia z Japonska, z Antarktídy, Južného Sudánu, Mozambiku aj Austrálie,“ pokračuje Erika Šalatová.

V prípade ostatných ubytovacích zariadení rozdiel taký markantný nebol. Už tradične bolo okrem slovenčiny, češtiny a poľštiny počuť aj nemčinu, taliančinu, fínsky jazyk, hebrejský, rumunský…

Záujem o tento kút Slovenska majú pravidelne aj návštevníci z Pobaltia.

Dobrodružstvo aj dejiny

Turistika, cyklistika, putovanie, splav, návšteva minerálnych prameňov… Je niekoľko aktivít a destinácií, ktoré možno v regióne severného Spiša a Pienin navštíviť.

Obľúbená je expozícia liehovarníctva aj čokoládovňa, turisti si pochvaľujú miestnu gastronómiu, goralské tradície, ale veľkej obľube sa teší každoročne aj hrad Ľubovňa. Kým minulý rok ho navštívilo počas letnej turistickej sezóny 151 438 turistov, tento rok ich bolo 175 200. Rastie tiež záujem o Stredoveký vojenský tábor a Dom ľubovnianskeho mešťana, dodáva Šalatová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Pieniny