Úrazov lyžiarov na Slovensku pribúda, myslite na poistenie

Zimná sezóna na Slovensku vrcholí a s pribúdajúcim snehom stúpa aj počet športových nadšencov na horách. S počtom návštevníkov lyžiarskych stredísk však priamo úmerne stúpa aj počet úrazov, ku ktorým dôjde nielen na Slovensku.

06.02.2019 11:00
lyžiar, lyžovačka, lyžovanie, zima, pád, sneh,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Kým v turistickej sezóne 2016/2017 Horská záchranná služba (HZS) evidovala 1910 úrazov, v nasledujúcej sezóne 2017/2018 zaznamenala už 2035 úrazov, čo je nárast o 125 prípadov. Vyplýva z informácií riaditeľky Operačného strediska tiesňového volania HZS Jany Krajčírovej.

„Počas zimnej sezóny 2017/2018 HZS zasahovala pri 2035 lyžiarskych úrazoch v lyžiarskych strediskách. Je to štatistika za obdobie 1. decembra 2017 – 15. apríla 2018. Najviac úrazov na lyžiarskych tratiach ošetrili záchranári HZS už tradične v Nízkych Tatrách pod Chopkom. Najčastejšie ide o úrazy horných a dolných končatín – zlomeniny, podvrtnutia, vykĺbenia. Najvážnejšie sú úrazy hlavy a chrbtice, či zlomeniny veľkých kostí ako panvy, stehennej či ramennej kosti. Záchranári HZS zasahovali aj pri lyžiaroch, u ktorých došlo k zástave krvného obehu a bola potrebná kardiopulmonálna resuscitácia, žiaľ, aj s tragickým koncom,“ priblížila Krajčírová.

Dôležité je ešte pred samotnou cestou na hory nezabúdať na poistenie. Nemusí to byť pritom iba klasické cestovné poistenie, ktoré kryje riziká spojené so zimným športovaním v zahraničí. S úrazovým a zdravotným poistením, ktoré si ľudia bežne uzatvárajú, získa človek finančnú podporu napríklad v prípade zlomeniny, ktorou si môže zabezpečiť odľahčenú verziu sadry, prípadne uhradiť rehabilitáciu. Správne nastavené poistenie taktiež vykompenzuje ušlý príjem v prípade práceneschopnosti.

„Klasické cestovné poistenie hradí predovšetkým liečebné výdavky v prípade úrazu v zahraničí. Úrazové a zdravotné poistenie chráni pred ďalšími následkami úrazu a poskytne finančnú kompenzáciu, ktorú je možné použiť napríklad na úhradu nadštandardnej liečby, rehabilitácie alebo pomoc v domácnosti,“ vysvetlila produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková.

debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie #zranenie #lyžovačka #úraz #lyžiar