Turistom sa v zime do Slovenského Raja nechce. Oproti letu bola návštevnosť nízka

09.04.2019 11:30
slovenský raj, turistika
Spiš láka turistov unikátnou prírodou Slovenského raja. Autor:

Počas tohtoročnej zimy zavítalo denne do roklín Slovenského kraja 241 osôb. Oproti minuloročnej zime je to síce 60-percentný nárast návštevnosti, no v porovnaní s letom, keď zrátali v roklinách Raja takmer 4 500 turistov denne, je to priepastný rozdiel.

V zime navyše chodili do Raja viac-menej iba Slováci. Vyplýva to zo štatistík zverejnených Správou Národného parku (NP) Slovenský raj.

Zima v Slovenskom Raji z pohľadu návštevnosti národného parku výrazne zaostáva za hlavnou letnou turistickou sezónou. Okrem ferraty Kyseľ sú pritom všetky rokliny sprístupnené celoročne. Ako uviedol Tomáš Dražil – riaditeľ Správy NP Slovenský raj, v roklinách si počas zimy prídu na svoje skôr zdatnejší turisti, čo môže byť jedným z faktorov nižšej návštevnosti.

„Treba si však uvedomiť, že návštevníci Slovenského Raja tu aj počas zimy nájdu lokality vhodné pre menej zdatnejších turistov,“ povedal Dražil.

Návštevnosti zimného Slovenského Raja podľa Dražila nebráni ani nový návštevný poriadok, v ktorom pribudli nové lokality na ľadolezenie či korčuľovanie v Prielome Hornádu – najväčšia zimná atrakcia, ktorej však tohtoročná zima nepriala a Hornád nezamrzol. Slovenský raj tiež poskytuje mnoho možností na bežecké i zjazdové lyžovanie.

Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie Cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj & Spiš Zuzana Záborská uviedla pre agentúru SITA, že na rozvoji zimného turizmu začali intenzívnejšie pracovať pred dvoma rokmi.

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Košice Región Turizmus s cieľom zvýšenia dostupnosti stredísk pilotne spústila túto zimu Ľadový expres, zaviedli Turistickú kartu Slovenský raj & Spiš s množstvom zliav, aktualizovali Zimného sprievodcu, tiež propagovali zimu v Slovenskom Raji krátkym videom.

„Minulú aj túto zimnú sezónu vozil návštevníkov do zimných centier Grajnár, Mlynky Gugeľ a Mlynky – Biele vody autobus, ktorý je už súčasťou verejných autobusových poriadkov. Štyri roky dozadu to bol Ski bus. Nemalé prostriedky podľa riaditeľky každým rokom OOCR Slovenský Raj & Spiš vkladá do značenia a úpravy bežeckých lyžiarskych tratí Grajnár, Mlynky – Biele vody a v destinácii túto zimu pribudol tiež nový bežkársky areál Dobšinská ľadová jaskyňa."

V spolupráci s mestom Spišská Nová Ves, ktoré je členom OOCR Slovenský Raj & Spiš, by v horizonte dvoch až troch rokov chceli dobudovať športový areál Grajnár, čo znamená komplexnú obnovu značenia a úpravy tratí, vybudovanie parkoviska, dobudovania technického a materiálneho vybavenia úpravy tratí a informačného a sociálneho zázemia vrátane cieleného marketingu.

„Zvažujeme tiež zorganizovanie zimného podujatia, ktoré by mohlo byť atrakciou pre návštevníka. Verím, že aj vďaka týmto aktivitám sa nám pomaly rozbiehajúci zimný turizmus v Slovenskom Raji podarí naštartovať,“ uzavrela Zuzana Záborská.

Situácia v Tatranskom národnom parku (TANAP) je trochu iná. Tam bývajú cieľovou destináciou turistov v zimných mesiacoch predovšetkým vysokohorské chaty, ku ktorým vedú aj počas zimy sprístupnené turistické chodníky.

Oficiálne štatistiky návštevnosti TANAP počas zimy nie sú, nakoľko sčítanie turistov sa robí len počas letnej turistickej sezóny, keď denná návštevnosť je vyše 20-tisíc turistov.

Daniela Ševčíková zo Zámkovského chaty uviedla, že v zime, keďže sa skôr stmieva, je návštevnosť nižšia a odvíja sa hlavne od počasia. Podobné skúsenosti majú aj na iných tatranských chatách.

Na Téryho chate majú víkendy obsadené celoročne, pracovné dni je návštevnosť nižšia. Marcela Štefániková z Majlátovej chaty na Popradskom plese uviedla pre agentúru SITA, že zima je z pohľadu návštevnosti o čosi slabšia.

„Keď je pekné počasie, návštevnosť sa pohybuje na úrovni zhruba 80 percent počtu turistov v letných mesiacoch,“ doplnila chatárka, podľa ktorej túto zimu zaznamenali nárast počtu návštevníkov.

V roku 2017 bola letná denná návštevnosť NP Slovenský raj 4 889 osôb, zimná 138 a ročná 621 115 osôb. Celková návštevnosť parku v roku 2018 bola nižšia ako rok predtým, a to 569 281 osôb. Letná denná návštevnosť bola 4 460 osôb a zimná 143 osôb.

Denná návštevnosť v zime v roku 2019 bola 241 osôb, z toho 91,7 percenta tvorili Slováci. Ferrata Kyseľ, ktorá je sprístupnená štyri a pol mesiaca si udržiava vyše desaťtisícovú návštevnosť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenský raj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku