Návštevníkom TANAP-u je po uzávere k dispozícii 700 km značkovaných trás

17.06.2019 11:45
vysoke tatry, turistika, cestovny ruch,...
Štrbské pleso Autor: ,

Návštevníkom Tatranského národného parku (TANAP) je po sezónnej uzávere od soboty k dispozícii približne 700 kilometrov značkovaných trás, informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).

„Uzavretá ostáva Javorová dolina so Zadnými Meďodolmi, kde turistický chodník vlani v lete poškodila povodeň. Pre poškodené mosty je uzavretý aj turistický chodník od rázcestia Pod Lyscom v smere na Parichvost a Hlbokú dolinu v liptovskej časti Západných Tatier. V Bielovodskej doline začnú Štátne lesy TANAP-u v najbližších dňoch odstraňovať suché stromy, ktoré ohrozujú bezpečnosť turistov, preto tam tiež nateraz treba rátať s uzáverou,“ uviedla Petránová.

Doplnila, že so spilovaním suchých stromov v okolí turistických chodníkov sa počíta takisto v Javorovej doline, kde Štátne lesy TANAP-u stále odstraňujú následky minuloročných povodní.

„Tento týždeň v hornej časti doliny spoločne s Horolezeckým klubom Univerzita Košice postavili novú lávku cez potok v hornej časti doliny. Tú pôvodnú totiž vlani strhla voda,“ pripomenula Petránová.

„Robíme všetko pre to, aby táto časť Tatier bola pre turistov sprístupnená čo najskôr hoci aj s určitými obmedzeniami,“ uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Maroš Petrík.

Na opravu ešte čaká časť turistického chodníka v Zadných Meďodoloch, ktorý poškodila voda, ako aj most nad sútokom Meďodolského a Kolového potoka. „Peší turisti po ňom síce bez problémov prejdú, avšak problém by mohli mať záchranárske vozidlá. Zhruba štyridsaťmetrový úsek chodníka odplavilo aj v Javorovej doline. Keďže pri väčšej vode by mohli mať turisti problém sa tadiaľ dostať, bude zrejme nevyhnutné ho presmerovať,“ dodala Petránová.

Suché stromy v okolí turistických chodníkov sa Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku chystajú odstraňovať aj v ďalších lokalitách.

„Preto návštevníkov upozorňujú, aby si pri plánovaní túr overili aj priechodnosť trasy. Informácie o prípadných uzáverách či dočasných presmerovaniach turistických chodníkov nájdu na www.lesytanap.sk a takisto aj na facebookovom profile Štátnych lesov TANAP-u. Na obmedzenia turistov upozornia tiež informačné tabule osadené priamo v teréne,“ vysvetlila Petránová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#TANAP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku