Žilinský kraj sa opäť stará o úpravu bežeckej stopy na hrebeni Javorníkov

Milovníci bežeckého lyžovania majú aj tento rok možnosť využiť Beskydsko - Javornícku bežeckú magistrálu. Už osem rokov sa o úpravu bežeckej stopy na 54 kilometrov dlhej magistrále stará Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Ako informovala jeho hovorkyňa Martina Remencová, na sobotu 8. februára kraj pripravil tradičný bežkársky prechod a chystá pre fanúšikov bežkovania aj niekoľko noviniek.

07.02.2020 14:10
debata

V porovnaní s minulým rokom je síce v týchto dňoch snehu menej, ŽSK napriek tomu postupne upravuje trasy hlavného hrebeňa lyžiarskej bežeckej magistrály.

„Ratrak vyšiel do terénu aj tento týždeň a pripravuje trasu na v poradí 9. ročník Prechodu Beskydsko – Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou. Ten bude v sobotu 8. februára na trase z Melocíka do strediska Makov – Kasárne a späť. Pre bežkárov je zabezpečená autobusová doprava zo Žiliny, Kysuckého Nového Mesta a z Čadce, pričom hromadný štart je naplánovaný na 8:30,“ približuje víkendové podujatie Remencová.

Kraj pre fanúšikov bežkovania pripravil aj praktické novinky. „V týchto dňoch testujeme novú webovú kameru, ktorá bude v pravidelnom intervale zaznamenávať aktuálny stav počasia na magistrále s meraním teploty. Pracuje sa aj na jej sprístupnení na webovej stránke žilinskej župy a zábery by mala po novom prenášať aj na Facebook Beskydsko – Javorníckej bežeckej magistrály,“ uviedla hovorkyňa ŽSK. V prípade, že sa nová kamera osvedčí, kraj pristúpi k osadeniu ďalšej v úseku medzi Makovom a Kasárňami.

Projektom „Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála“ chce ŽSK pomôcť vytvoriť podmienky pre lyžiarsky bežecký šport v oblasti pohorí Vysokých Javorníkov a Turzovskej vrchoviny na strojovo upravovaných tratiach.

Základná trasa tvorí hrebeňové spojenie lokality na hranici s Českou republikou – Makov Bumbálka a pokračuje v pohorí Vysokých Javorníkov po lokalitu Čadca – Husárik. Dĺžka tejto časti magistrály je približne 54 kilometrov.

debata chyba
Viac na túto tému: #bežkovanie #Žilinský kraj #Javorníky