Na Vápennom vrchu nad Skýcovom vyrástla nová rozhľadňa

Na Vápennom vrchu nad obcou Skýcov vyrástla nová turistická rozhľadňa. Rozhľadňa je otvorená od piatka, v priebehu budúceho týždňa ešte osadíme smerové tabule, informoval starosta Skýcova Tomáš Kolembus.

16.08.2020 13:00

Obec na výstavbu rozhľadne získala dotáciu vo výške 35.000 eur z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu z programu na podporu cestovného ruchu.

Nová rozhľadňa nahradila pôvodnú, ktorá bola pre zlý technický stav odstránená v roku 2011. Obec sa niekoľko rokov usilovala vybudovať novú, na výstavbu však nemala finančné prostriedky.

Vyše 18 metrov vysoká rozhľadňa bola súčasťou náučného chodníka Vápenný vrch. Ponúkala výhľad až do vzdialenosti 100 kilometrov, za vhodných poveternostných podmienok bolo z jej vrcholu vidieť Malú Fatru s Veľkým a Malým Kriváňom na severe a maďarský Ostrihom na juhu.

Náučný chodník dlhý približne dva kilometre, ktorého súčasťou je rozhľadňa, naďalej slúži turistom. Obec ho vybudovala v roku 2005 na Vápennom vrchu, ktorý bol kedysi pokrytý štôlňami na lámanie vápenca. Na trase chodníka sa nachádza areál vápenných pecí.

Vápenkárstvo patrilo v Skýcove k najstarším remeslám. V minulosti sa tam nachádzalo 84 funkčných pecí, obci sa podarilo obnoviť tri objekty v pôvodnom štýle.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #rozhľadňa