Počet úrazov v horách klesol oproti vlaňajšku v zime aj v lete

11.01.2021 14:35
manželia, seniori, turistika, túra, objatie, hory
Ilustračné foto. Autor:

V roku 2020 bolo úrazov v horách menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ako o tom informovala Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke, v roku 2019 evidovali 2878 úrazov, pričom v roku 2020 počet úrazov klesol na 2456.

Už v prvej tretine roku 2020 zasiahla Slovensko prvá vlna pandémie nového koronavírusu, ktorá v marci zatvorila lyžiarske strediská, čím skrátila lyžiarsku sezónu približne o štvrtinu celkového prevádzkového času. Prejavilo sa to aj na poklese úrazov na lyžiarskych tratiach. Kým v roku 2019 zaznamenala HZS 1974 lyžiarskych úrazov, v roku 2020 sa ich počet znížil na 1668.

S príchodom leta a letných dovoleniek sa slovenské pohoria preplnili domácimi aj zahraničnými hosťami. Napriek tejto okolnosti sme celkovo zaznamenali zníženie počtu úrazov a zásahov v horách – celkovo 788 oproti roku 2019, keď ich bolo 904, uviedli horskí záchranári. Najväčšiu úrazovosť zaznamenali tradične v pohorí Vysokých Tatier, kde napriek vysokej návštevnosti na turistických chodníkoch klesol počet úrazov zo 143 na 105.

Menší počet úrazov bol vo Vysokých Tatrách aj v horolezeckom teréne nad piaty stupeň obťažnosti klasifikácie UIAA. Naopak, nedodržiavaním pravidiel pohybu v chodeckom až lezeckom teréne, do menšieho stupňa obťažnosti, kde sa často turisti pohybovali bez dostatočného vybavenia a skúseností, sa úrazovosť s tým spojená mierne zvýšila, doplnila HZS.

Do štatistík v roku 2020 sa zapísali aj úrazy a uviaznutia spojené s prevádzkovaním via ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch. Nedisciplinovanosť a precenenie fyzických schopností viedli k 19 zásahom HZS, ktoré boli v čase vrcholiacej letnej sezóny takmer na dennom poriadku, podotkli horskí záchranári.

Smrteľných nehôd bolo v roku 2020 podľa slov HZS dokopy 40, čo je rovnaký počet ako v roku 2019. Najviac týchto nehôd postihlo práve slovenských občanov, spolu až 25. Ako dodali horskí záchranári, najčastejšou príčinou úmrtí boli náhle kolapsy a zlyhania organizmu, prevažne u mužov, čo bolo približne v 15 prípadoch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úrazy #hory
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku