Na pohyb vo vysokohorskom teréne odporúčajú záchranári mačky alebo cepín

Horská záchranná služba (HZS) odporúča na pohyb vo vysokohorskom teréne stúpacie železá (mačky), prípadne cepín. Lavínové nebezpečenstvo v slovenských pohoriach popoludní stúpne na mierne, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie HZS.

02.03.2021 13:50
debata

„Minulú noc bolo jasno a mrzlo aj v nižších polohách, sneh je predpoludním zmrznutý a dobre spevnený. Dopoludnia je preto iba malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Poobede očakávame výraznejšie oteplenie pri jasnom počasí, takže bude vyhlásená mierna lavínová hrozba, druhý stupeň,“ vysvetlil Krajčí.

Lavíny sa podľa Krajčího môžu objaviť hlavne na južných stranách pohorí a južne orientovaných svahoch, kde je vplyv slnka najväčší. „Vzhľadom na to, že veľa lavín padlo už v minulom týždni, objaviť sa môžu skôr malé alebo stredne veľké lavíny z mokrého snehu,“ doplnil.

Ráno bolo na horách prevažne jasno až polooblačno. Teplota sa pohybovala od mínus troch do plus dvoch stupňov Celzia. Fúkal prevažne severný až severozápadný vietor do desiatich metrov za sekundu.

debata chyba
Viac na túto tému: #horská záchranná služba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy