V roku 2020 poklesol počet ubytovaných v Tatrách až o 42 %

V minulom roku klesol počet ubytovaných návštevníkov v celom regióne Vysokých Tatier až o 42 percent v porovnaní s rokom 2019. Štatistiku počtu prenocovaní, ktoré klesli približne o 35 percent, a pokles tržieb o 26 percent, vylepšuje fakt, že mnoho ľudí necestovalo v minulom roku do zahraničia a dovolenkovali doma na Slovensku. Tým sa predĺžila priemerná dĺžka prenocovania a zvýšila sa efektívnosť cenovej politiky pri poskytovaní ubytovacích služieb, informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

17.03.2021 15:55
debata

Prepad však nezaznamenali iba podnikatelia, ale aj samosprávy, pre ktoré výpadok podielových daní predstavuje značný problém. O turistov je potrebné sa postarať, pretože aj keď neboli ubytovaní, návštevnosť v strediskách bola v niektorých dňoch vysoká. A náklady pre samosprávu sú vysoké bez ohľadu na počet návštevníkov.

Komunikácie sa musia udržiavať, parkoviská tiež a údržba ostatnej infraštruktúry je na zabezpečení mestami a obcami, uviedol starosta obce Štrba Michal Sýkora, kde zaznamenali v počte prenocovaní prepad takmer o 33 percent. V praxi to znamená, že samosprávy majú o tretinu menšie príjmy dane z ubytovania, ale výdavky sú totožné ako v predchádzajúcom období.

Najväčšie strediská v Tatrách majú za sebou náročnú lyžiarsku sezónu, nevrátili sa im ani len náklady do zasnežovania. Od Nového roka prišla stopka a odvtedy len rátame straty rádovo v miliónoch eur, doplnil manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

Ako podotkla Blašková, spolu s ďalšími organizáciami cestovného ruchu sa zhodli v tom, že by chceli pozvať aj zástupcov pandemických komisií k diskusii na jednom fóre. Chcú hovoriť aj o tom, čo môžu urobiť pre bezpečný návrat turistov a návštevníkov.

Bola nám adresovaná výzva byť solidárni, avšak zamestnanci, ktorí už deväť mesiacov žijú z 80 percent obvyklého príjmu, alebo o prácu prišli, už solidaritu odmietajú. Ľuďom chýba pozitívna motivácia, a tak niet divu, že nedodržiavajú pravidlá, uzatvára riaditeľka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy