Tatry plačú, pre vojnu na Ukrajine sa im vyhýbajú zahraniční turisti

Zahraniční turisti pre vojnu na Ukrajine takmer úplne prestali chodiť na dovolenky do poľských Tatier. Tlačovej agentúre PAP to v utorok povedal predstaviteľ poľskej tatranskej hospodárskej komory Karol Wagner. "Vojna na Ukrajine mala určite vplyv na prijímanie rozhodnutí súvisiacich s dovolenkou," povedal.

30.03.2022 09:00
debata

V tejto súvislosti upozornil na pokles počtu rezervácií v jarnom období vrátane veľkonočných sviatkov a tiež predĺženého prvomájového víkendu. „Rozdiel však – v porovnaní s minulým rokom – nie je v počte rezervácií letných dovoleniek,“ dodal.

Wagner tento jav vysvetlil domácim turizmom a skutočnosťou, že samotných Poliakov vojna od plánovania letnej dovolenky na horách neodradila.

V niektorých horských zariadeniach je podľa neho na leto, a to obzvlášť na august, zarezervovaných až 80 percent z ubytovacej kapacity.

Podľa Wagnera sa však celkom vytratili rezervácie ubytovania v poľských Tatrách od zahraničných turistov. Tam teraz rozhodne neprídu jednak Ukrajinci, ktorí si predtým takúto dovolenku plánovali, ale ani ruskí dovolenkári, priblížil ďalej Wagner.

Miestni hotelieri informovali, že k obrovskému poklesu rezervácií dochádza aj zo strany maďarských či slovenských dovolenkárov.

Rezervácie zároveň vôbec neevidujú od turistov z arabských krajín, ktorí boli v rokoch 2018 a 2019 ich početnou klientelou, pričom si vyberali drahšie hotely a využívali aj rôzne nadštandardné služby.

Prakticky žiadne rezervácie ubytovania neprišli ani od dovolenkárov z USA či Kanady, a len zopár ich evidujú od turistov z Nemecka, povedal ďalej Wagner.

Dodal však, že okrem ruskej invázie na Ukrajine je dôvodom poklesu počtu dovolenkárov v poľských Tatrách aj inflácia.

Lomnický štít, lanovka, Vysoké Tatry Čítajte viac Na Štrbskom Plese platia od utorka nové pravidlá pre skialpinizmus mall tv chalani z hôr, salatín Čítajte viac Čo si obuť na turistiku, aby ste to v strede trasy trpko neoľutovali? A otestuje obuv na Salatíne
debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy