Turisti by sa nemali k medveďom približovať a už vôbec ich kŕmiť. Budú ich musieť utratiť

Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Jaroslav Slašťan turistom odporúča nepribližovať sa k medveďovi a v žiadnom prípade ho nekŕmiť ľudskou potravou. Pretože tak vyrábajú synantropné medvede, ktoré musia byť neskôr utratené, uviedol v reakcii na medvedicu, ktorý sa pohybovala v Národnom parku Nízke Tatry a v sobotu (23. 4.) bola usmrtená.

27.04.2022 11:00
debata (5)

„Určite netreba považovať medveďa za milé zviera, s ktorým si idem urobiť fotografiu alebo video, pretože vždy tam hrozí nebezpečenstvo, že medveď vyhodnotí priblíženie sa človeka ako nebezpečenstvo a zaútočí,“ povedal Slašťan. Preto vyzývajú ľudí na opatrnosť a aby upustili od správania, že by nielen medvede, ale aj inú divožijúcu zver kŕmili.

„Pretože oni si možno myslia, že ide o nejaký dobrý skutok a pomáhajú zvieratám, ale opak je pravdou. Tie zvieratá odsúdia na smrť,“ poznamenal.

V prípade, ak človek stretne medveďa, nemal by utekať. „Útek neodporúčame, pretože medveď je šelma a inštinkty šelmy hovoria, že za pohybujúcim sa predmetom alebo pohybujúcou sa osobou či zvieraťom sa treba rozbehnúť,“ priblížil Slašťan. Pri strete s medveďom by mali ľudia skôr od medveďa cúvať, prihovárať sa mu a hlavne neotáčať sa chrbtom.

Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu dopoludnia usmrtil medvedicu v Nízky Tatrách, ktorá sa pohybovala v okolí Trangošky a turistickej trasy na Chatu Milana Rastislava Štefánika, informovala Kristína Bocková zo ŠOP SR, s tým, že pre nezodpovedné správanie sa turistov medvedica stratila plachosť a ohrozovala návštevníkov.

Krym, Lastovičie hniezdo, zámok, Gaspra Čítajte viac Jaltu založili Gréci, Lastovičie hniezdo zamilovaný nemecký barón. Krym stovky rokov vítal smotánku medveď hnedý Čítajte viac Depresívna matka zhodila 3-ročnú dcéru do medvedieho výbehu v zoo
5 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď #Nízke Tatry
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy