Pokračovanie článku: Tajomstvo lesa, teplé pramene aj drevené vagóniky... Tri slovenské doliny, ktoré musíte túto jeseň navštíviť

Vydrovská dolina

Vo Veporských vrchoch, južne od osady Vydrovo, sa tiahne asi 4 kilometre dlhá dolina, ktorou preteká potok Vydrovo.

Veľkou časťou doliny vedie jedna z vetiev Čiernohronskej železnice. Jazda v drevených vagónikoch historickej lesnej železničky pekným prostredím vidieka a prírody vás prenesie do čias, keď sa tadiaľto zvážalo drevo.

V doline, asi 1,5 kilometra od Čierneho Balogu – obce s bohatou, viac ako 400-ročnou históriou, kultúrou a tradíciami, ktorá patrí medzi najväčšie obce na Slovensku – sa rozprestiera aj Lesnícke múzeum.

Na viac ako trojkilometrovom „Chodníku lesného času“ je 86 zastávok, ktoré vám vďaka svojim zaujímavým exponátom a lesným stanovištiam odhalia životodarné schopnosti lesa.

Za pristavenie určite stoja aj diviačia a danielia obora a miniland s množstvom miniatúrnych stavieb, postáv a s vláčikom.

Pred horárňou je detský náučný chodník, ktorý les predstaví hravou formou.

Zaujímavé sú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. Pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov. V Lesníckom múzeu môžete stráviť aj celý deň.

Zo skanzenu sa môžete vrátiť do centra obce Náučným chodníkom obce Čierny Balog, ktorý sa začína na konci parkoviska a končí pri Obecnom úrade.

Tel Aviv Čítajte viac Odhalili najdrahšie (a najlacnejšie) mestá na život v roku 2021. Sťahujete sa?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rajecká dolina