Nepomýľte sa! V TANAP-e sa začala sezónna uzávera, platí pre vysokohorské trasy

V Tatranskom národnom parku (TANAP-e) platí od utorka sezónna uzávera, týka sa vysokohorského prostredia. Správa TANAP-u upozorňuje návštevníkov, aby pri plánovaní túr mysleli na to, že viaceré vysokohorské turistické trasy, vrátane štítov a prechodov cez sedlá, sú až do 14. júna zatvorené.

02.11.2022 14:15
debata

„Otvorené však ostávajú chodníky po vysokohorské chaty s výnimkou toho, ktorý vedie k Chate pod Rysmi,“ uvádza Správa TANAP-u.

remišová Čítajte viac Po poslankyni Tabák porušila pravidlá v Tatrách aj ministerka

V období sezónnej uzávery je tatranská príroda podľa ochranárov najzraniteľnejšia. Je to čas kamzičej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch a zahrabané sú aj svište. Uzávera zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov.

„Územie TANAP-u slúži okrem svojho hlavného poslania, ktorým je ochrana mimoriadnych prírodných hodnôt územia, aj pre potreby rekreácie, športu, poznávania, liečby a turistiky,“ dodáva Správa TANAP-u.

Ročne navštívi náš najstarší národný park takmer 3,5 milióna návštevníkov. Sieť turistických chodníkov tam má dĺžku asi 600 kilometrov. Vysokohorské turistické trasy budú opäť sprístupnené 15. júna 2023.

Bekim Aziri Čítajte viac Bekim: Keby mi na letisku stratili vozíček, odišiel by som na stokilovom papamobile
debata chyba