Ľadový dóm na Hrebienku odráža situáciu vo svete. Otvárajú ho 17. novembra

Tohtoročná podoba Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách reflektuje súčasnú situáciu vo svete, a to na troch základných témach – bolesť, odvaha a mier. Pripomína Chrám Božieho hrobu v Jeruzaleme a tamojšiu krížovú cestu Via dolorosa. Návštevníci budú môcť stavbu z ľadu obdivovať jubilejný desiatykrát od štvrtka 17. novembra.

17.11.2022 11:30
debata

Tému bolesť má podľa manažéra strediska Vysoké Tatry Lukáša Brodanského symbolizovať práve spomínaná krížová cesta v Jeruzaleme, po ktorej kráčal Ježiš Kristus. Za odvahu označil fakt, že po prvýkrát sa v ľadovom dóme budú môcť návštevníci poprechádzať aj priamo medzi ľadovými stenami dómu.

Na snímke Tatranský ľadový dóm, ktorý tento rok...
Tatranský ľadový dóm je pre návštevníkov je...
+1Tatranský ľadový dóm, ktorý tento rok na...

„Mier je pre nás stelesnením faktu, že v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa nachádzajú kaplnky mnohých kresťanských náboženstiev a samotný chrám patrí trom kresťanským cirkvám. Zaujímavosťou je, že napriek tomu je jeho správcom moslimská rodina, ktorá stavbu každý deň otvára a zatvára. Je to znak toho, že na jednom mieste dokážu žiť ľudia iných názorov, a predsa v mieri, a to je pre túto dobu veľmi dôležité,“ skonštatoval Brodanský.

Tím remeselníkov zo Slovenska, Česka a Nemecka viedol aj v tomto roku Adam Bakoš. Počas tohto roka použili na výstavbu 225 ton ľadu, stavba je umiestnená v kupole s priemerom 25 metrov.

Organizátori sú opäť pripravení aj na prípadnejšiu teplú zimu. Po minuloročnom testovaní pod strechu kupoly znovu termoizolačnú izoláciu, ktorá udrží dielo v mínusových teplotách, aj keď je vonku teplejšie.

more, pláž Čítajte viac Mafiánske praktiky? Turistky zažalovali plážový bar za účet 600 eur za 2 drinky a meze Hronský Beňadik Čítajte viac Nevšedná dovolenka: Tu je 5 tipov na čarovné kúty Slovenska, ktoré (možno) nepoznáte
debata chyba
Viac na túto tému: #Tatranský ľadový dóm