Na túru do hôr si vezmite aj čokoládu

Pri pohybe na horách je vhodné mať so sebou turistické paličky a mačky, pri pohybe v lavínovom teréne aj lavínovú výstroj. Odporúča to Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates s tým, že túra by sa mala začať skoro ráno. Pripomína, že nedostatočná výbava a podcenenie podmienok na horách sa môže pre turistov skončiť tragicky.

07.01.2023 11:00
hory, Tatry, Čergov, túra, príroda, turistika,... Foto:
V pozadí Vysoké Tatry.
debata

Na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách a aj v ďalších lokalitách sa podľa jeho slov nachádza tvrdá, miestami až ľadová pokrývka. Práve zľadovatený povrch chodníkov a voľného terénu býva všeobecne najväčším problémom, v tienistých miestach a v dolinách tento stav pretrváva počas celého dňa. Podceňovať netreba ani sneh.

„Vplyvom silného oteplenia na prelome rokov je sneh v priebehu dňa mokrý a na strmých svahoch je možné si pri dodatočnom zaťažení uvoľniť lavínu, ojedinele sa môžu vyskytnúť aj menšie samovoľné lavíny z mokrého snehu,“ vysvetlil lavínový špecialista z Horskej záchrannej služby (HZS) Filip Kyzek.

Odborníci odporúčajú oznámiť trasu plánovanej zimnej turistiky najbližšej rodine. V prípade komplikácií sa tak môže urýchliť záchrana. Využiť možno aj aplikáciu HZS. Radia tiež sledovať a byť pripravený na rýchlo sa meniace počasie na horách.

„Kým v meste, odkiaľ vyrážame, môže byť pomerne teplo, na horách býva chladnejšie. Treba mať preto na túre teplé oblečenie, dostatok tekutín a jedla, odporúčam aj čokoládu či tyčinku na doplnenie energie a netreba zabúdať ani na čelovku, keďže sa skoro stmieva,“ dodal Pajta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #túry