Splavovanie Hornádu po zimnej prestávke opäť spustili

Po zimnej prestávke je opäť možné splavovanie kaňonu Prielom Hornádu v Slovenskom raji. Správa Národného parku Slovenský raj povolila túto aktivitu po prvýkrát v máji 2016, reagovala tak na veľký záujem zo strany vodákov. Keďže daná činnosť predstavuje pre prírodu aj určitú záťaž a environmentálne riziká, aktivita je limitovaná a vykonávaná pod neustálou kontrolou správy národného parku.

11.05.2023 10:00
debata

Pred otvorením tejto aktivity pre verejnosť je však základnou podmienkou splavnosť rieky bez popadaných stromov a jej vyčistenie od komunálneho odpadu.

„Pracovníci Správy Národného parku Slovenský raj preto od konca zimy nepretržite prerezávali stromy, ktoré boli v rieke spadnuté tak, že sa nedali obísť, a odpratávali odpad, ktorý sa hlavne v týchto miestach hromadí,“ informovala správa na svojej internetovej stránke. V poslednú aprílovú sobotu sa tam tiež konalo čistenie rieky Hornád, ktoré ochranári zorganizovali s niektorými obcami, skautmi, turistami či vodákmi.

„Veľa popadaných stromov bolo aj na turistických chodníkoch, teda naši pracovníci sú od začiatku roka permanentne v akcii,“ doplnil riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

Čo sa týka turistiky v národnom parku, jeho správa zároveň uviedla, že dlhodobo poškodený, no napriek tomu využívaný most cez rieku Hnilec, je opäť bezpečný.

„V rámci opráv a údržby zdelimitovaných objektov od Lesov SR bol v týchto dňoch most Krivjan opravený. Aj keď ním neprechádza žiadna z turistických trás, je dôležitou súčasťou infraštruktúry južnej časti národného parku,“ vysvetlila.

Z dôvodu poškodenia technických sprístupňovacích zariadení na Závojovom vodopáde v Sokolej doline je však od 20. apríla až do odvolania tento turistický chodník uzatvorený.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský raj