Jesenné Lesopotulky Trnavským krajom sa začnú na konci septembra

Jesenná séria Lesopotuliek Trnavským krajom sa začne v sobotu 30. septembra. Nadväzuje na jarné potulky prírodou, ktoré premiérovo pripravila pre turistov Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj zážitkov. Prvá zo šiestich jesenných povedie Kuchynsko-orešanským krasom, informoval o tom za KOCR Martin Palkovič. Do 11. novembra budú sprievodcami turistov postupne geológ, zoológ a lesný pedagóg.

28.09.2023 11:00
debata

Lesopotulky sú venované živej i neživej prírode. Nasledujúca potulka s názvom Naprieč Smolenickým krasom 7. októbra bude aj o podzemných jaskyniach a priepastiach.

„Spoznáme históriu jaskyniarstva v regióne. A dozvieme sa, prečo je jaskyňa Driny vzácna. Okrem toho sa naučíme orientovať sa v prírode s kompasom a geologickou mapou. Pri troche šťastia budeme môcť pozorovať jediný občasný vodopád v Malých Karpatoch s názvom Padlá voda,“ uviedol Palkovič. Potom sa 14. októbra vyberú turisti za prameňom Trnávky – potoka, ktorý prechádza aj krajským mestom Trnava.

Téma Raky v Malých Karpatoch pozýva 21. októbra k rieke Parná či potoku Bohatá, kde bude odborník rozprávať o živote vodného živočíšstva a význame jeho ochrany. Na trase možno spozorovať viaceré druhy, od drobných kôrovcov či lariev hmyzu, po raky a ryby, žubrienky salamandier až po zaujímavý vodný mach prameňovky obyčajnej.

Výlet nad Piešťanmi s názvom Obrázkovou horou bude 28. októbra venovaný významu lesov pre prírodu i človeka. Lesný pedagóg porozpráva o živote lesa a jeho zložitej štruktúre, o lese ako spoločenstve stromov, bylín, húb, živočíchov, ktoré žijú vo vzájomných vzťahoch.

Kto si nechce nechať ujsť vôňu borovicových lesov, ktoré sa striedajú s pieskovými dunami v málo známych lokalitách, mal by prísť 4. novembra na výlet Šaštínske duny. Navštívi jedinečný chránený areál Jubilejný les, ktorý bol za vyhlásený chránenú oblasť. Záver bude 11. novembra patriť Majdánskemu chotáru.

KOCR pozýva spoznať históriu územia s odkazom na éru Pállfyovcov, účastníci sa prejdú dubovým lesom a navštívia málo známe lokality lesných porastov. Vstupenky na Lesopotulky sú na webovej stránke KOCR Trnavský kraj zážitkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnavský kraj