V cezhraničnom projekte zrekonštruovali Pieninskú cestu v prielome Dunajca

Rekonštrukciu Pieninskej cesty v prielome Dunajca, ktorá je náučným a turistickým chodníkom, zrealizovali v rámci cezhraničného eurofondového projektu. Rekonštrukcia cesty v dĺžke osem kilometrov zahŕňala obnovu povrchu, stabilizáciu oporných múrov, obnovu prístreškov, lavičiek aj náučných panelov.

03.11.2023 09:00
debata

„Na trase boli v rámci bezpečnosti doplnené zábradlia, dopravné a informačné značenie. Rekonštrukciou prešli aj pltnícke prístavy v obci Lesnica a v meste Szczawnica,“ informoval riaditeľ Správy Pieninského národného parku (PIENAP) Vladimír Kĺč.

Projekt s názvom Zvýšenie atraktivity poľsko-slovenského pohraničia v Pieninách prostredníctvom modernizácie existujúcej turistickej infraštruktúry realizovali Správa PIENAP a obec Lesnica s poľským partnerom v rámci programu Interreg od roku 2021.

Celková výška schválených oprávnených výdavkov všetkých partnerov bola zhruba 2,79 milióna eur, z toho financovanie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja predstavuje 85 percent a spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu SR pre slovenských partnerov bolo takmer 222 000 eur.

Projekt bol zameraný na zlepšenie využitia turistickej infraštruktúry a zvýšenie bezpečnosti na turisticky atraktívnej trase v prielome Dunajca v cezhraničnom území Pienin. Oficiálne ukončenie medzinárodného projektu sa uskutočnilo v sobotu (28.10.) v Lesnici.

Denná návštevnosť v turistickej sezóne na Pieninskej ceste sa pohybuje v rozmedzí 3500 až 5000 návštevníkov.

„Preto by sme chceli požiadať návštevníkov územia o rešpektovanie návštevného poriadku národného parku, rešpektovanie značenia a vzájomnú ohľaduplnosť,“ uviedli partneri projektu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dunajec #Pieniny