Od novembra je v Tatrách uzávera

Slovenské štíty a doliny sa stali nedostupné z dôvodu zimnej uzávery. Tá začala vo Vysokých Tatrách platiť od 1. novembra, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, informovala Horská záchranná služba (HZS).

04.11.2023 08:00
debata

Pri plánovaní túr je vhodné vyraziť v skorých ranných hodinách a prispôsobiť dĺžku a náročnosť trasy fyzickým schopnostiam.

Z dôvodu bezpečnosti HZS odporúča turistom návrat z túry pred západom slnka. Teplota po zotmení totiž môže výrazne klesnúť.

V ranných hodinách sa na mnohých, najmä tienistých miestach môžu vyskytovať mráz, tenká vrstva ľadu a sneh.

„V tomto ročnom období je vhodné neustále nosiť so sebou aspoň tzv. retiazkové nesmeky, prípadne stúpacie železá. Pri náhlom zhoršení počasia, výraznom ochladení či silnom vetre, ktoré s prichádzajúcou zimou nie sú na horách výnimočné, je vhodné vybaviť sa výstrojom do zimných podmienok,“ upozornili horskí záchranári.

Pri pohybe v horách na jeseň a s prichádzajúcou zimou je vhodné nezabudnúť na zdroj svetla, tekutín, vhodné oblečenie a prípadne možnosť dobitia batérie v mobilnom telefóne. Horskí záchranári pripomenuli, že ich bezplatná aplikácia dokáže určiť polohu a poskytnúť záchranárom potrebné informácie na urýchlenie zásahu.

„V prípade potreby privolania pomoci značne uľahčí následky poistenie na hory,“ podotkli.

HZS na svojej oficiálnej internetovej stránke na dennej báze uverejňuje aktuálne výstrahy vo všetkých pohoriach Slovenska, kde pôsobí.

Informácie o počasí sú v dnešnej dobe dostupné takmer okamžite. V prípade nevhodného počasia sa neodporúča pohyb v horskom teréne ani skúsenejším turistom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry