Otvorili najvyšší visutý peší most v Európe: Krok medzi dosky sa nevypláca

Adrenalín a pocit prekonávania vlastných hraníc ľudí láka. Skvelou pridanou hodnotou je, pokiaľ je atrakcia bezpečná, a tak je strach len čímsi neškodným, napríklad ako pri horore.

23.04.2024 06:00
debata (2)

Región Umbria je známa ako zelené srdce Talianska kvôli svojim zalesneným kopcom a vnútrozemskej polohe. Umbria sa však vďaka svojej novej turistickej atrakcii čoskoro stane synonymom búšiacieho srdca.

Tento časti krajiny pribudla ohromujúca lávka pre peších zavesená cez roklinu, ktorá je údajne najvyššou svojho druhu v Európe. Visí 175 metrov nad údolím.

Spája dve miesta s dokonalým obrazom: Sellano, stredovekú dedinu asi hodinu juhovýchodne od krajského hlavného mesta Perugia, a Montesanto, dedinku na druhej strane rieky Vigi v údolí Valnerina. Sellano je známe ako jedna z „Borghi piu belli d’Italia“ – skupina výnimočne pekných dedín v krajine.

1000 krokov

Prechádzka, dlhá asi 800 metrov, trvá približne 30 až 45 minút.

Adrenalín však nepochádza len z výšky nad priepasťou – alebo zo stúpania 68 metrov smerom k Montesantu.

Takzvaný „ponte tibetano“ („tibetský most“) pridáva ďalší prvok vzrušenia svojimi oddelenými lištami, na ktoré treba opatrne našľapovať ako po horizontálnom rebríku. Takto treba absolvovať približne 1000 krokov a jediným pomocníkom pri nesprávnom nášľape medzi dosky je záchytné lano, ktorým sú odvážlivci istení.

India, Kašmír Čítajte viac Z najvyššieho železničného mosta si premiér spravil vlastné PR. Navyše oňho možno ani nebude záujem

Po zemetrasení most

Starosta Sellano Attilio Gubbiotti pre talianske noviny Corriere della Serapovedal, že myšlienkou bolo „revitalizovať oblasť a odvrátiť vyľudňovanie“. Východná Umbria, kde sa most nachádza, bola jadrom série ničivých zemetrasení v strednom Taliansku v roku 2016.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Navštívili ste nezabudnuteľné miesto a zachytili ste ho na video? Pošlite nám ho cez novú aplikáciu mREPORTÉR

Niektoré dediny v oblasti, ako napríklad Castelluccio – poľnohospodárska dedina na hranici so susedným regiónom Marche – boli úplne zničené, pričom miestni obyvatelia sa stále nemohli vrátiť do svojich domovov. Gubbiotti sa nádejá, že most prinesie do oblasti nový biznis.

Most, ktorý otvorili počas Veľkej noci, má hodinovú kapacitu maximálne 90 návštevníkov. Prechod si treba vopred rezervovať. Vstupenky sú dostupné online.

Návštevníci musia mať vhodnú obuv a výšku aspoň 120 centimetrov.

Taliansko, erupcia, sopka, Catania, Katánia Čítajte viac Proti najdlhšiemu visutému mostu je mafia, miestne príšery aj "migranti". Presadí vláda svoj riskantný projekt?

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #mosty