Na Ceste slobody ešte obnovujú dva mosty

Práce na Ceste slobody vo Vysokých Tatrách ešte pokračujú na dvoch mostoch, a to pri Vyšných Hágoch a Tatranskej Polianke. Hoci väčšinu prác v rámci modernizácie cesty sa podarilo ukončiť už vlani a šesť zo siedmich úsekov odovzdať do užívania, stále ešte ostáva dokončiť posledný úsek. V tomto prípade ide o investičnú akciu s názvom „Eliminácia bezpečnostných rizík na mostoch a oporných múroch na ceste II/537" v rámci veľkého projektu, ktorý Prešovský samosprávny kraj (PSK) financuje z dotácie z Integrovaného regionálneho operačného programu.

11.05.2024 09:00
debata

Cesta slobody je dôležitá dopravná tepna, prechádza extravilánom a intravilánom viacerých tatranských obcí. Cestári si na tento rok nechali v rámci projektu spomínané dva mosty.

„Jedným z nich je 44-ročný a takmer 132 metrov dlhý mostný objekt č. M3440 cez Velický potok a Tatranské elektrické železnice pred tatranskou osadou Tatranská Polianka, ktorý prechádza komplexnou obnovou,“ konkretizovala Správa a údržba ciest PSK na sociálnej sieti. V týchto dňoch sa podľa nej zhotoviteľ stavebných prác zameriava na odstránenie pôvodného debnenia komory mosta, ktorej stavebno-technický stav negatívne poznačili nielen externé vplyvy, ale aj zub času.

Na modernizáciu Cesty slobody išlo 45 miliónov eur, práce na samotnej ceste trvali približne 15 mesiacov, do užívania ju odovzdali začiatkom novembra 2023. Rekonštrukcia zhruba 43 kilometrov dlhého úseku zahŕňala okrem úpravy vozovky aj opravu viac ako dvadsiatky mostov, vybudovanie štyroch odpočívadiel, jednej poloestakády, oporných a zárubných múrov. Týkala sa úsekov Podbanské – Pavúčia dolina, Tatranské Matliare – križovatka s cestou I/66, Pavúčia dolina – križovatka s cestou II/538, križovatka s cestou II/538 – Batizovský potok, Batizovský potok – Starý Smokovec a Starý Smokovec – Tatranské Matliare. Kraj ešte plánuje zrekonštruovať prieťah Tatranskou Lomnicou, ktorý nebol zahrnutý do projektu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Cesta slobody