Maximálne 4000 turistov denne a vstupné 12 eur: Výstup na najvyššiu horu sa skomplikuje

Japonsko zaviedlo on-line rezervácie pre turistov, ktorí chcú vystúpiť na najvyššiu japonskú horu Fudži po najfrekventovanejšom chodníku vedúcom na vrchol.

22.05.2024 07:00
debata
Japonci začali opäť s lovom veľrýb. Kontroverzné video zachytáva, čo s nimi robia
Video
Zdroj: TV Pravda

Chodník, ktorý býva obvykle otvorený od 1. júla do 10. septembra, v posledných rokoch zaplavili davy návštevníkov, čo vyvoláva zvýšené riziko nehôd a obavy z ničenia životného prostredia v oblasti. Japonské úrady už skôr oznámili, že denný počet návštevníkov obmedzia na 4000 a výstup spoplatnia.

Takmer symetrická aktívna sopka Fudži, ktorá meria 3776 metrov, sa nachádza juhozápadne od Tokia a figuruje na zozname svetového dedičstva UNESCO. Väčšina návštevníkov ju zdolá v krátkej letnej lezeckej sezóne, ktorá pripadá na júl a august.

Lezci, ktorí sa vydajú na vrchol po chodníku Jošida v prefektúre Jamanaši, budú musieť od 1. júla zaplatiť poplatok 2000 jenov.

Denný počet návštevníkov bude obmedzený na 4000, pričom 3000 miest denne je teraz k dispozícii v on-line rezervačnom systéme na oficiálnej stránke pre výstupy na horu Fudži.

Hrad Osaka a rozkvitnutá čerešňa s pozadím... Foto: SHUTTERSTOCK
Japonsko, Osaka, Fudži, Fuji, čerešne, sakura Hrad Osaka a rozkvitnutá čerešňa s pozadím pohoria Fudž.

Rezerváciu je možné vykonať najneskôr deň pred plánovaným výstupom. Tí, ktorí si výstup na Fudži zarezervujú, dostanú e-mailom QR kód, ktorý potom naskenujú na piatom stanovisku chodníka, kde sa platený úsek začína.

Zostávajúce miesta budú k dispozícii v deň výstupu a poplatok bude v tomto prípade vyberaný priamo na svahu hory.

Úrady sú presvedčené, že spomínané opatrenia znížia celkový počet turistov mieriacich na Fudži, pretože chodník Jošida je vhodný pre návštevníkov cestujúcich z Tokia.

Asi 60 percent ľudí, ktorí sa rozhodnú zdolať horu Fudži, využíva práve túto trasu, uviedol už skôr denník The Guardian.

Ostatné tri chodníky, vedúce na vrchol z prefektúry Šizuoka, budú môcť návštevníci aj naďalej využívať zadarmo.

NEPOUZ Sellano, visutý most Čítajte viac Otvorili najvyšší visutý peší most v Európe: Krok medzi dosky sa nevypláca

Na hore Fudži je desať stanovíšť, ktorými turisti prechádzajú, pričom stanovište číslo jedna leží najnižšie. Štvorica spomínaných chodníkov sa začína vždy číslom päť, odkiaľ výstup na vrchol trvá v priemere päť až šesť hodín, ale v závislosti od podmienok a schopností turistov môže zabrať až desať hodín.

Podľa japonského ministerstva životného prostredia prešlo vlani ôsmym stanovišťom počas letnej lezeckej sezóny viac ako 220-tisíc návštevníkov.

Miestni sprievodcovia upozorňujú, že kvôli veľkému množstvu prichádzajúcich rastie znečistenie oblasti odpadkami, davom turistov nestačia ani terajšie toalety.

Podľa sprievodcov tiež stúpa počet neskúsených ľudí, ktorí sa rozhodnú zdolať horu na jeden záťah, pričom podcení náročnosť výstupu.

Aj kvôli týmto turistom bude na piatom stanovisku chodníky Jošida nainštalovaná brána, ktorou bude chodník medzi 16:00 a 3:00 hodín uzatváraný.

Kalymnos, Grécko, dovolenka, cestovanie, more, Čítajte viac Žiadne Turecko. Najlacnejšia dovolenka bude toto leto na gréckom ostrove, oplatí sa aj Španielsko
debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko