Obľúbená horská dedina chystá pre turistov vstupné podľa vzoru Benátok

Lauterbrunnen, malebná horská dedinka uhniezdená vo švajčiarskych Alpách, priťahuje turistov svojou scenériou, ktorú možno vidieť na Instagrame. Táto dedinka s 2 400 obyvateľmi, známa svojimi zelenými údoliami, impozantnými útesmi a majestátnymi 300 metrov vysokými vodopádmi Staubbach, sa však márne snaží zvládnuť obrovský nápor návštevníkov.

28.05.2024 08:00
Lauterbrunnen, Švajčiarsko, Alpy Foto:
Lauterbrunnen
debata

V snahe riešiť problémy nadmerného turizmu miestne úrady podľa Euronews oznámili, že zvážia vstupnú daň po vzore Benátok pre jednodňových výletníkov prichádzajúcich au­tom.

Navrhovaný vstupný poplatok sa bude pohybovať v rozmedzí od 5 CHF (5 EUR) do 10 CHF (10 EUR) a má za cieľ obmedziť počet návštevníkov a zmierniť tlak na infraštruktúru ob­ce.

Švajčiarsko, vlak, rekord Čítajte viac Najdlhší vlak sveta meral takmer 2 kilometre: Pozrite si fotografie, aké sa už (asi) nezopakujú

Vplyv sociálnych médií

Ohromujúca krajina Lauterbrunnen sa stala senzáciou na sociálnych médiách, najmä na Instagrame, kde sa vodopády Staubbach objavili v nespočetných príspevkoch.

Táto popularita v intenciách sociálnych médií prispela k dramatickému nárastu cestovného ruchu, ktorý viedol k preplneným parkoviskám, preťaženej verejnej doprave a upchatým cestám.

Rastúce ceny nájomného navyše vyháňajú miestnych obyvateľov, keďže prenajímatelia využívajú prílev turistov s vyššími platmi.

„Cítime sa ako zamestnanci v zábavnom parku,“ vyjadril sa dedinský kňaz Markus Tschanz minulý rok pre švajčiarsky verejnoprávny rozhlas SRF, pričom zdôraznil tlak na miestnu komunitu.

Švajčiarsko, brunch, branč, jedenie, hory, Čítajte viac Bojíte sa? Najbezpečnejšia krajina sveta je menej než 700 km od Slovenska

Navrhované opatrenia

Na zvládnutie prílevu turistov bola vytvorená miestna pracovná skupina, ktorá má preskúmať možné riešenia. Skupina, inšpirovaná prístupom Benátok, navrhla vstupný poplatok pre jednodňových výletníkov, ktorý sa bude platiť prostredníctvom aplikácie pre smartfóny.

Poplatok by sa vzťahoval len na tých, ktorí prídu autom, čím by návštevníkov povzbudil, aby využívali verejnú dopravu, ktorá by zostala bezplatná.

Hostia, ktorí si rezervovali ubytovanie v meste Lauterbrunnen, budú od poplatku oslobodení.

Cieľom je presadzovať postupy udržateľného cestovného ruchu a zároveň znižovať environmentálny a sociálny dopad na dedinu.

lietadlo, pilot, kokpit, letecká preprava, inštruktor, navigačné prístroje Čítajte viac Svet šokovala smrť v lietadle počas turbulencií. Môže sa to stať aj vám?

Širší európsky kontext nadturizmu

Lauterbrunnen nie je sám, kto čelí výzvam nadmernej turistiky. S podobnými problémami zápasia aj ďalšie európske horské mestá:

  • Hallstatt, Rakúsko: Táto pôvabná dedina, známa svojim malebným jazerom a historickou architektúrou, zaviedla opatrenia na kontrolu davu a zvažuje obmedzenie návštevnosti, aby zvládla nával turistov.
  • Gimmelwald, Švajčiarsko: Ďalšia švajčiarska dedina, Gimmelwald, zaznamenala dramatický nárast návštevníkov, čo vyvolalo diskusie o obmedzení počtu turistov a zachovaní prírodných krás tejto oblasti.
  • Chamonix, Francúzsko: Chamonix, známy svojimi lyžiarskymi strediskami a možnosťami horolezectva, pracuje na vyvážení cestovného ruchu s ochranou životného prostredia vrátane iniciatív na podporu trvalo udržateľného cestovania.
  • Zermatt, Švajčiarsko: Zermatt, domov ikonického Matterhornu, zaviedol zóny bez áut a zameriava sa na ekologický cestovný ruch, aby znížil svoju uhlíkovú stopu.
  • Bled, Slovinsko: Ohromujúce jazero a hrad Bled priťahujú množstvo návštevníkov, čo vedie miestne orgány k implementácii opatrení na ochranu prírodného prostredia a udržanie kvality života obyvateľov.

Hýbať sa vpred

Aj keď navrhovaný vstupný poplatok v Lauterbrunnene má za cieľ zmierniť niektoré tlaky nadmernej turistiky, kritici tvrdia, že takéto opatrenia samotné nemusia postačovať na riešenie základných problémov. Nedávne údaje z Benátok, kde sa tiež aktuálne testuje jednodňová daň, naznačujú, že daň výrazne neznížila počet turistov.

Keďže Lauterbrunnen a ďalšie európske horské mestá sa orientujú v zložitosti riadenia nadmernej turistiky, mnohostranný prístup, ktorý zahŕňa udržateľné postupy, zapojenie komunity a inovatívne riešenia, bude nevyhnutný na zachovanie týchto obľúbených destinácií pre budúce generácie.

NEPOUZ Sellano, visutý most Čítajte viac Otvorili najvyšší visutý peší most v Európe: Krok medzi dosky sa nevypláca

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Švajčiarsko #Alpy