Fio bankaFio banka

Známy slovenský vrch bude pre verejnosť neprístupný pre vojenské cvičenie

Vrchol Vihorlatských vrchov, Vihorlat, bude od pondelka (23. 9.) do piatka (27. 9.) obmedzený a neprístupný pre verejnosť. Zákaz vstupu platí denne od 8.00 do 22.00 h.

23.09.2024 07:00
debata

Obmedzenia sa týkajú celého územia Vojenského obvodu (VO) Valaškovce, vrátane vrcholu Vihorlatu.

Ako uviedli z tlačového oddelenia ministerstva obrany, v tomto období bude prebiehať aktivita piateho delostreleckého pluku spojená so zvukomerným prieskumom.

„Na celom území VO Valaškovce, vrátane pohoria Vihorlatu, bude z tohto dôvodu umiestnená meracia technika s príslušenstvom. Z uvedených dôvodov je preto pohyb civilného obyvateľstva v danom čase a priestore nežiaduci,“ doplnili.

Morské oko, perla Vihorlatských vrchov. Jazero...
Morské oko, perla Vihorlatských vrchov. Jazero...
+3Morské oko, perla Vihorlatských vrchov. Jazero...

Zároveň zdôraznili, že rozumejú záujmu verejnosti o prírodu a turistické využitie územia vojenského obvodu, no prioritou tohto územia je zabezpečiť podmienky na výcvik ozbrojených síl a ďalších zložiek štátu.

Všetky aktivity na tomto území, vrátane pohybu verejnosti, sú podriadené tejto priorite, a to predovšetkým s cieľom eliminovať riziko ohrozenia zdravia a života.

Kde nájdete Morské oko?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Územie Vojenského obvodu Valaškovce, podobne ako ostatné územia vojenských obvodov Lešť a Záhorie, má špecifické zameranie, z ktorého vyplýva aj osobitný režim vstupu a pohybu na tomto území pre civilné obyvateľstvo,“ doplnili.

Štátna ochrana prírody SR na sociálnej sieti zároveň upozornila, že pokiaľ sa turisti rozhodnú pre túru do Vihorlatských vrchov, pohybovať sa majú len po trasách turistických a náučných chodníkov, mimo Vojenského obvodu Valaškovce.

Remetské Hámre a ich okolie očarili aj grófku z New Yorku
Video
Zdroj: TV Pravda

5 zaujímavostí o Vihorlatských vrchoch

Tieto zaujímavosti robia Vihorlat a jeho okolie jedným z prírodných klenotov Slovenska, ktorý priťahuje turistov hľadajúcich unikátne prírodné zážitky.

  • Najvyšší vrchol – Vihorlatské vrchy sa rozprestierajú v severovýchodnej časti Slovenska a ich najvyšší vrchol je Vihorlat, ktorý dosahuje výšku 1 076 m n. m. Je to významná prírodná dominanta v regióne Zemplína a Michaloviec.
  • Vihorlatský prales – Časť Vihorlatských vrchov je chránená ako UNESCO Svetové dedičstvo v rámci „Pralesov Karpát“. Tento prales je jedným z najlepšie zachovaných pralesov v Európe, kde sa nachádzajú jedinečné bukové porasty staré stovky rokov.
  • Morské oko – Vihorlatské vrchy ukrývajú krásne jazero Morské oko, ktoré je jedným z najväčších prírodných jazier na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 618 metrov a je obklopené hustými lesmi, čo z neho robí obľúbenú turistickú atrakciu.
  • Sopečný pôvod – Tento horský masív je sopečného pôvodu, čo znamená, že celé pohorie vzniklo z vulkanických aktivít. Pôvodné vulkanické horniny a tvary terénu dodávajú Vihorlatu jeho charakteristickú sopečnú krajinu.
  • Bohatá flóra a fauna – Vihorlatské vrchy sú domovom rôznych druhov rastlín a zvierat, vrátane chránených a vzácnych druhov. Oblasť je známa výskytom medveďa hnedého, rysa ostrovida a viacerých druhov vtákov, čo z nej robí významnú oblasť pre ochranu biodiverzity.
Morské oko, jazero, Sninský kameň, les, prírody, prales Čítajte viac Máte chuť preskúmať divoký preles? Vyberte sa k Morskému oku Ján Ďurovčík Čítajte viac Choreograf Ján Ďurovčík dovolenkuje v Michalovciach. Miluje Zemplínsku šíravu

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojenské cvičenie #vojenské cvičenia #vihorlat