Snehová pokrývka tejto sopky sa začína tvoriť v priemere 2. októbra a vlani tu prvýkrát napádal sneh 5. októbra.
Kvôli teplému počasiu však tento rok na najvyššej hore Japonska zatiaľ nebolo pozorované žiadne sneženie, uviedol Jutaka Kacuta, prognostik japonského meteorologického úradu.
Ide o najneskorší termín od roku 1894, odkedy sú k dispozícii porovnávacie údaje, povedal odborník. Bol tak prekonaný predchádzajúci rekord z 26. októbra, ktorý bol zaznamenaný dvakrát, a to v rokoch 1955 a 2016.
„Teploty boli tento rok v lete vysoké a pokračovali aj v septembri. To odháňa chladný vzduch, ktorý prináša sneh,“ povedal Kacuta agentúre AFP.
Podľa neho môžu mať na neskoršom vytvorení snehovej čiapky na hore Fudži vplyv aj klimatické zmeny.
Tohtoročné leto v Japonsku bolo spoločne s rokom 2023 najteplejším v histórii. Aj tomuto ostrovnému štátu sa tak nevyhli extrémne vlny horúčav, ktoré sužovali mnoho častí zemegule.
Hora Fudži je po väčšinu roka pokrytá snehom, no počas turistickej sezóny od júla do septembra sa na jej strmé skalnaté svahy vydáva viac ako 220 000 návštevníkov.
Mnohí z nich stúpajú cez noc, aby videli východ slnka z 3776 metrov vysokého vrcholu symetrickej sopky, ktorá naposledy vybuchla pred 300 rokmi.
Čítajte viac Tateyama – strecha Japonska. Ikonický snehový koridor tu má 15 metrov! Čítajte viac KVÍZ: Hokkaido, onsen, kimono, Fudži, origami... Čo všetko viete o Japonsku?