Otvárajú novú atrakciu: Vojenské zemľanky z druhej svetovej vojny

V Nízkych Tatrách pri meste Brezno otvorili zrekonštruované vojenské zemľanky z druhej svetovej vojny. V lokalite pribudli aj nové informačné tabule približujúce miestne udalosti z obdobia Slovenského národného povstania (SNP), informovalo tlačové oddelenie mesta Brezno.

27.11.2024 07:30
debata

Slávnostné otvorenie vojenských zemľaniek sa začne o 10.00 h stretnutím pri stodole Pohanské na ceste medzi Breznom a Mýtom pod Ďumbierom. Účastníkov čaká približne 45 minút trvajúci peší presun k zemľankám. Dobové ukážky a prezentáciu zemľaniek pre návštevníkov pripravili členovia Klubu vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid a nadšenci vojenskej histórie.

Zábery na búrkové divadlo spojené so supercelou zachytili na Horehroní. Pozrite si, ako to celé vyzeralo
Video
Zdroj: TV Pravda

Vojenské zemľanky pri Brezne slúžili príslušníkom 2. československej paradesantnej brigády v bývalom ZSSR počas zimy na prelome rokov 1944 a 1945.

„Išlo o jednu z najlepšie pripravených a najbojaschopnejších jednotiek, ktorej jadro tvorili prevažne Slováci, ale aj rodáci z Podkarpatskej Rusi, volyňskí Česi a príslušníci iných národností. Veliteľom jednotky bol podplukovník Vladimír Přikryl so zástupcom Viliamom Lichnerom. Príslušníci parabrigády dosiahli významné bojové výsledky v rámci Karpatsko-duklianskej operácie a takisto boli dôležitou súčasťou SNP,“ priblížila breznianska samospráva.

Za obnovou zemľaniek a osadením informačných tabúľ v lokalite stojí mesto Brezno, nezisková organizácia Brezno pre Občana a Klub vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid.

Zábery z Horehronia, ktorými sa môžeme pýšiť po celom svete. Naša krajina vie byť až takto krásna
Video
Zdroj: TV Pravda

V rámci projektu podrobne na základe dochovaných spomienok bývalých členov brigády a historických záznamov zmapovali príbeh tu pôsobiacich vojakov. Obnova zemľaniek bola realizovaná symbolicky k 80. výročiu SNP.

„Symboliku umocňuje aj fakt, že príslušníkmi skupiny boli aj rodáci priamo z Mýta pod Ďumbierom, a to napríklad čatár Cyril Komora a slobodník Jozef Náter. Úkryty tak, ako ich je možné vidieť dnes, prezentujú autentickú podobu polopodzemných stavieb, ktoré slúžili ako dočasné útočiská, obranné pozície alebo obydlia pre vojakov,“ dodalo mesto Brezno.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojenské objekty #Brezno