Lagerfeld zaplatí obnovu slávnej fontány di Trevi

Rímsku Fontanu di Trevi, ktorú preslávil film Sladký život (1960) režiséra Federica Felliniho, vyčistia za 2,12 milióna dolárov. Reštaurátorské práce bude financovať módny dom Fendi, ktorého šéfuje Karl Lagerfeld. Úprava jednej z najnavštevovanejších pamiatok talianskej metropoly bude trvať 20 mesiacov.

31.01.2013 10:52
Fontána di Trevi Foto:
Fontána di Trevi v centre Ríma, ktorá každoročne priťahuje milióny turistov, sa konečne dočká obnovenia. Radnica totiž tvrdila, že na to nemá peniaze.
debata

Výkonný riaditeľ Fendi Pietro Beccari povedal, že sponzorstvo tohto projektu upevňuje rímsky pôvod jeho spoločnosti. Talianske odevné firmy sú pritom známe podporou kultúrnych aktivít, inštitúcií a pamiatok.

Napríklad zakladateľ obuvníckej spoločnosti Tod's ponúkol 25 miliónov eur na rekonštrukciu slávneho rímskeho Kolosea. Fontana di Trevi je jednou z najznámejších fontán na svete. Vybudovali ju v rokoch 1732 až 1762 podľa návrhu Nicolu Salviho v neskoršom barokovom štýle s prechodom ku klasicizmu. Voda do fontány priteká z podzemného kanálu, ktorý pred viac ako 2-tisíc rokmi dal vybudovať Marcus Vipsanius Agrippa.

Okrem spomenutej snímky Sladký život sa táto pamiatka objavila napríklad aj v scéne romantickej komédie Prázdniny v Ríme (1953) s Gregorym Peckom a Audrey Hepburn v hlavných úlohách. Je zvykom, že do fontány ľudia hádžu mince, aby sa im splnili ich priania.

debata chyba