Vo Wroclawi sa hádajú o symbol mesta - oranžového trpaslíka

Wroclaw. Breslau. Vratislav. Tri názvy pre jedno mesto, v ktorom sa rozhorel spor o trpaslíka, ktorý je symbolom tohto mesta na juhozápade Poľska. Jednému z bývalých disidentov sa nepáči, že radnica využíva na propagáciu mesta vzor trpaslíka, ktorý on vymyslel v 80. rokoch.

01.03.2012 14:22
Wroclaw Foto:
Juhopoľské mesto Wroclaw je rozhádané pre trpaslíka - symbol mesta.
debata

Po vyhlásení výnimočného stavu v Poľsku v decembri 1981 sa trpaslík s oranžovou čiapkou na hlave začal objavovať na múroch, na ktorých polícia zatierala protivládne heslá. V súčasnosti sa na návštevníkov mesta pozerá z hrnčekov, tričiek a ďalších suvenírov. Podľa Waldemara „Majora“ Frydrycha, ktorý je „otcom“ trpaslíka, radnica prekračuje svoje právomoci a porušuje jeho autorské práva. Obrátil sa v tejto záležitosti na prokuratúru.

Hovorca radnice Pawel Czuma poľskej agentúre PAP povedal, že trpaslíci existujú stáročia a že Frydryc sa ich snaží privlastniť. Frydrych, významný miestny protikomunistický aktivista, spoluzakladateľ happeningového hnutia Oranžová alternatíva, sa s metom o trpaslíka háda už dlhšiu dobu.

Malí trpaslíkovia vykúkajú na obyvateľov i... Foto: www.oddee.com
Trpaslík, Wroclaw Malí trpaslíkovia vykúkajú na obyvateľov i návštevníkov mesta na mnohých, často aj nečakaných miestach.

Wroclaw neustále pripomína, že práva na podobu trpaslíka kúpila od miestneho umelca Pawla Grabowského. Ten tvrdí, že mužík, ktorého vytvoril on, na svojho „príbuzného“ z 80. rokov nijako nenadväzuje a okrem oranžovej farby nemajú nič spoločné.

Malé kovové sošky trpaslíkov v centre mesta číhajú na ľudí z rôznych, často nečakaných miest. Stali sa jednou z turistických zaujímavostí metropoly Dolného Sliezska.

debata chyba