Do Osvienčimu prichádza čoraz viac ľudí, múzeum uvažuje o limitoch

Vedenie múzea v priestoroch bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime zvažuje, že zavedie limity na počty návštevníkov. Kým v roku 2001 si miesta, ktoré sú symbolom zverstiev nacistov v okupovanej Európe, prezrelo 492-tisíc ľudí, vlani ich bolo takmer trikrát viac.

21.03.2012 11:18
Osvienčim Foto: ,
Na nedatovanej snímke časť barakov v bývalom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau v Osvienčime. Vedenie múzea sa pre čoraz vyšší záujem bojí o udržanie stavu objektu a zvažuje, že zavedenie ročné limity návštevníkov.
debata

„Na jednej strane nás rastúca návštevnosť teší, pretože čoraz viac ľudí sa u nás dozvedá o šialenej histórii holokaustu. Na druhej strane sa však musíme začať zamýšľať, koľko záujemcov sme ešte schopní prijať, aby to nemalo negatívny vplyv na unikátne priestory múzea,“ povedal riaditeľ múzea Piotr Cywiński. „Je zrejme potrebné stanoviť maximálny počet návštevníkov za jeden rok, ktorý sa nesmie prekračovať,“ do­dal.

Cywiński však uistil, že vedenie múzea nedopustí, aby sa do bývalej nacistickej továrne na smrť pre vyčerpanie limitu návštevníkov nedostali bývalí väzňovia tábora alebo ich rodiny.

V osvienčimskom koncentračnom tábore za druhej svetovej vojny zahynulo 1,1 milióna ľudí, hlavne Židov. Obeťami smrtiacej mašinérie boli aj Poliaci, Rómovia alebo sovietski zajatci. K väzňom osvienčimského tábora patrilo aj 50-tisíc československých občanov, z ktorých prežilo asi šesťtisíc.

debata chyba