Piešťany za dnešnú tvár ďakujú aj Ľudovítovi Winterovi

Ľudovít Winter bol človek nezlomného ducha. Napriek nepriazni osudu šiel za svojou víziou, ktorou bola premena pôvodne malej dediny Piešťany na brehu rieky Váh na kúpeľné centrum. V nedeľu 15. septembra uplynie 45 rokov od jeho úmrtia.

17.09.2013 06:00
Piešťany Foto:
Z relatívne malej dediny Piešťany je dnes kúpeľné centrum.
debata

Svoj sen naplnil napriek tomu, že jeho snaženia preťala svetová vojna, protižidovské opatrenia, znárodnenie a že na sklonku života mal komunistickým režimom vstup na kúpeľný ostrov zakázaný a dožil svoj život v chudobe.

Ľudovít (Lajos) Winter, ktorý sa narodil 1. novembra 1870 v mestečku Šahy, bol slovenský podnikateľ židovsko-maďarského pôvodu, nájomca a budovateľ piešťanských kúpeľov a tvorca ich svetového mena. Výrazne sa zaslúžil o premenu obce Piešťany na mesto.

Od rodiny grófa Erdödyho ešte jeho otec Alexander Winter kúpele dlhodobo prenajal a povolal Ľudovíta z Viedne, kde študoval na technike. Postavil ho do vedenia kúpeľov, keď mal iba dvadsať rokov. Ľudovít postupne vybudoval budovy pre hostí, kúpeľné priestory, ale i most cez rieku Váh a zaslúžil sa aj o rozvoj celých Piešťan. Získal peniaze na výstavbu ciest a chodníkov, dal postaviť mlyn a podporoval takmer všetko spoločenské dianie v meste.

V Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany sa... Foto: SHUTTERSTOCK
Piešťany, kúpele V Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany sa tento rok rekreovali už tisícky hostí.

Po vzniku ČSR v roku 1918 sa Ľudovít Winter, vychovaný v maďarskom duchu prihlásil k novej republike, lebo sa mu pozdával demokratický systém, ktorý prial podnikaniu a on bol podnikateľom od kosti. Winterovci boli pôvodom židia a hrdo sa hlásili k maďarskosti. Práve oni vytvorili jeden z najpozitívnejších prípadov podnikania na Slovensku v 20. storočí. Patrila k nemu aj charita, veľkolepé verejné projekty, podpora kultúry, založenie múzea, športovísk, alejí, parkov. Keď sa rodine začalo dariť, musela niekoľkokrát bojovať o kúpele, aby ich majiteľ Erdödy nepredal iným.

Počas 2. svetovej vojny skončil Ľudovít Winter ako žid v zbernom tábore. Po vojne sa v máji 1945 vrátil do Piešťan a hoci bol v pokročilom veku, pred osemdesiatkou, začínal energicky podnikať vo viacerých smeroch. Obnovil a viedol hotel Zelený dvor, hodlal dobudovať hrádzu.

Aj vo vysokom veku osvedčil svoj podnikateľský talent. Všimol si, že na trhu chýba detská výživa, a tak vytvoril so spolupracovníkmi niekoľko druhov detskej výživy. Vymysleli aj dodnes známy BB puding.

Nakoniec mu nebolo umožnené sa ďalej podieľať na rozvoji kúpeľov. Socialistický režim ho obral o všetok majetok. „Môj voľakedajší elán a odvaha ma opustili. Kde neplatí zákon, tam ja nemám miesta“, napísal trpko vo svojich pamätiach človek, ktorého celý život bol spojený s piešťanskými kúpeľmi.

Zomrel napokon v hmotnej núdzi 15. septembra 1968 vo veku 98 rokov. Dnes je po ňom pomenovaná hlavná ulica mesta a Piešťanci si dodnes na neho s úctou spomínajú a vážia si ho.

Režisér Dušan Trančík v roku 2008 nakrútil dokumentárny film s názvom Optimista o živote zakladateľa piešťanských kúpeľov Ľudovíta Wintera.

debata chyba
Viac na túto tému: #kúpele #Piešťany #rozvoj #rozkvet