Lisabon zaplavili odpadky - smetiari štrajkujú

, 03.01.2014 06:00
Portugalsko, odpad, Lisabon
Odpad sa v Lisabone hromadí a hromadí. Autor: ,

Ak človek plánuje cestu do zahraničia, niekoľko vecí si nevyberie. Ťažko je dopredu odhadnúť počasie a problémom môže byť aj ľudský faktor - napríklad taký štrajk. A hoci turistu nepoteší ani nefungujúca hromadná doprava, štrajk smetiarov môže celkom zničiť dojem z navštívenej destinácie - tak ako momentálne z Lisabonu.

V uliciach portugalského Lisabonu sa začali hromadiť odpadky po tom, ako smetiari vyhlásili štrajk na protest proti deregulácii a privatizácii tohto sektora. Protest sa začal ešte 23. decembra deň pred Štedrým večerom. Firmy odvážajúce odpad vyzvali obyvateľov, aby počas štrajku nevyhadzovali svoje smeti. Protest by mal potrvať až do 5. januára, lisabonský starosta však dúfa, že sa skončí skôr a s odborármi sa dohodne.

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho začiatkom mája oznámil, že vláda v rámci šetrenia plánuje zrušiť 30-tisíc pracovných miest vo verejnom sektore, zvýšiť dôchodkový vek zo 65 na 66 rokov a predĺžiť pracovný týždeň štátnym zamestnancom z 35 na 40 hodín. Vďaka nepopulárnym opatreniam by mala krajina splniť podmienky poskytovateľov medzinárodnej finančnej pomoci, a to i napriek rozhodnutiu tamojšieho ústavného súdu, ktorý viaceré opatrenia medzičasom zrušil. Ďalšie úsporné opatrenia sú naplánované na rok 2014.

Muž v lisabonských uliciach sa snaží tlmiť...
Muž v lisabonských uliciach sa snaží tlmiť zápach odpadu vreckovkou. Autor: SITA, Francisco Seco

Na Pyrenejskom poloostrove pritom ide už o druhý štrajk podobného rozsahu v priebehu posledných pár mesiacov. V novembri minulého roku totiž protestovali smetiari v španielskom Madride. Dôvodom bola snaha o privatizáciu sektora a hrozba prepúšťania zamestnancov. Štrajk neovplyvnil až tak odpad z domácností a firiem, okolo verejných odpadkových košov sa však hromadili kopy smetí. Okrem estetického problému sa odpad počas dvanásť dní trvajúceho štrajku stal prirodzene aj problémom pre nosy domácich aj turistov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Portugalsko #Lisabon #odpad #štrajk #smeti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku