Ako informovala Jana Pelikánová z oddelenia kultúry na banskobystrickej radnici, účelom tohto mapového sprievodcu je oboznámiť užívateľov aj s menej známymi pamiatkami a lokalitami. Netradičnou časťou aplikácie sú zaniknuté miesta, ktoré užívateľom umožnia spoznať niekdajšiu podobu niektorých zákutí mesta.
Interaktívnu mapu možno podľa jej autora Petra Farárika využiť aj ako učebnú pomôcku regionálnych dejín a geografie na základných i stredných školách. „Obsah mapy je rozdelený do niekoľkých tematických vrstiev, čo zvyšuje prehľadnosť a užívateľský komfort. Každý z vyznačených mapových prvkov obsahuje fotografiu a základné informácie. Pre užívateľov, ktorí by mali záujem dozvedieť sa o jednotlivých prvkoch viac, slúžia hypertextové odkazy, cez ktoré sa otvorí okno s doplňujúcimi informáciami na externých webových stránkach, napríklad článok v časopise Bystrický permon," uviedol Farárik.
Mapa je prístupná cez odkaz na úvodnej stránke internetového portálu mesta, respektíve na stránke mapsprievodca.banskabystrica.sk. Možno ju spustiť nielen na počítačoch, ale aj na smartfónoch či tabletoch. Poskytuje aj možnosť zobrazovania aktuálnej polohy užívateľa priamo na mape, na čo treba mať v mobilnom zariadení spustenú funkciu GPS. Vytvorenie interaktívneho mapového sprievodcu stálo 500 eur a mesto ho financovalo zo svojich dotačných prostriedkov cez komisiu pre pamätihodnosti mesta.